45 pytań do Wodzireja

Wczoraj wieczorem odczytałem maila od Agnieszki Nowak, studentki V roku Pedagogiki,w zakresie profilaktyki i animacji społeczno- kulturalnej UŁ. Agnieszka pisze pracę magisterską na temat Wodzirejów.

Zadała mi 45 pytań dotyczące pracy wodzireja.

A oto moje odpowiedzi 🙂

1. Jak zdefiniowałby Pan pojęcie „wodzirej”?

Wodzirej to osoba, która pomaga „rozkręcić” zabawę, nadać jej określony kierunek, uatrakcyjnić ją, podtrzymywać jej dynamikę aż do zaplanowanego końca.

2. Czy każdy może zostać wodzirejem?

Raczej nie. Konieczne jest do tego posiadanie pewnych cech, które nie każdy posiada i nie każdy będzie mógł w sobie wypracować na dostatecznie dobrym poziomie (np. zdolności przywódcze, poczucie rytmu, muzykalność).

3. Jak w Polsce zostaje się wodzirejem, w tym wodzirejem profesjonalnym?

Wodzirejem można być okazyjnie (tzw. dusze towarzystwa), albo – co wzajemnie się nie wyklucza – w sensie wykonywanej profesji. W tym drugim przypadku jest się po prostu wynajmowaną „duszą towarzystwa”, albo „inspiratorem takich dusz” czy też „kreatorem stosownego dla nich pola do popisu”.

4. Czy istnieją w Polsce instytucje kształcące profesjonalnych wodzirejów? Jeśli tak, to jakie, gdzie i jaki jest ich program kształcenia?

Póki co nie wiem nic o istnieniu szkół wodzirejskich odnotowanych w standardowych strukturach szkolnictwa. Są natomiast różne kursy, prowadzone przez wodzirejów praktyków, które ułatwiają rozwój kompetencji wodzirejskich. Program kursu zależny jest od prowadzących.

5. Ile czasu zajmuje przygotowanie do tego by zostać dobrym, profesjonalnym wodzirejem?

Z pewnością zależy to od konkretnych osób. Dla pewnych osób bycie wodzirejem będzie rzeczą niezwykle łatwą, naturalną, wręcz wrodzoną. W takiej sytuacji wystarczy opanowanie kilkunastu układów tanecznych czy zabaw integracyjnych i z powodzeniem wiele imprez uda się ciekawie poprowadzić. Inne osoby będą musiały poświęcić więcej czasu na to, by wypracować w sobie to, czego naturalnie nie mają dobrze rozwiniętego.

6. Jeśli istnieją egzaminy pozwalające osiągnąć jakiś stopień lub tytuł w tym zawodzie, to jak one wyglądają?

Nic mi nie wiadomo o istnieniu takich stopni, czy tytułów.

7. Jakie szczególne kompetencje, tzn. wiedzę i umiejętności, powinien mieć zawodowy wodzirej?

Szczegółowo na ten temat piszę w artykule „Cechy dobrego wodzireja”.

8. Czy uważa Pan, że doświadczenie w jakimś innym zawodzie korzystnie wpływa na wykonywanie zawodu wodzireja?

Z pewnością niektóre zawody artystyczne temu sprzyjają. Myślę, że dobrymi wodzirejami byliby aktorzy potrafiący tańczyć i śpiewać.

9. Kto jest Pana zdaniem najlepszym wodzirejem w Polsce i dlaczego tak Pan uważa?

Tu trzeba by precyzyjnie określić, w jakim sensie „najlepszym”. Bycie wodzirejem nie jest zadaniem jednowymiarowym. Równie dobrze można by zapytać, kto jest najlepszym gitarzystą i próbować porównywać np. jazzmenów z gitarzystami rockowymi. A i nawet samych jazzmanów trudno jest czasem porównywać. Są po prostu tak inni, że trudno ich porównywać.

Myślę, że łatwiej wyłonić jakieś kluczowe dla branży wodzirejskiej w Polsce postacie. Takimi z pewnością będą bracia Wodzirej Kazimierz Hojna i Wodzirej Józef Hojna – „ojcowie” bardzo wielu wodzirejów. Nie wykluczone jednak, że wielu z ich uczniów (albo uczniów ich uczniów) w różnych kwestiach mogłoby się okazać lepszymi.

10. Jaki jest odsetek kobiet pracujących w tym zawodzie?

To zależy od tego, jak zdefiniujemy ten zawód. W każdym przedszkolu znajdziemy wodzireja (prowadzi zabawy, uczy tańców, piosenek z pokazywaniem). I raczej tam będzie kobieta, choć za wodzireja pewnie nie będzie się uważała. Powie o sobie po prostu, że jest przedszkolanką. Z drugiej strony w prowadzeniu wesel czy bali dominować będą raczej panowie.

11. W jakim wieku najczęściej są wodzireje?

Niestety nie prowadzę badań w tym zakresie. Myślę, że rozsądną opcją – jeśli można nieco zmienić kierunek pytania – jest połączenie młodości i związanej z nią energii życiowej, z pewną dojrzałością, która rodzi konieczny szacunek i zaufanie.

12. Czy wodzireje przechodzą na emeryturę?

Jeśli zdążą to z pewnością tak 🙂

13. W jaki sposób został Pan wodzirejem? Jaka była Pana droga do tej profesji? Co spowodowało, że postanowił Pan zostać wodzirejem?

Przede wszystkim jestem muzykiem. Jako muzyk zacząłem grać na weselach, a stąd już prosta droga do bycia wodzirejem.

14. Jak przygotowywał się Pan do wykonywania tego zawodu?

Owo przygotowanie na swój sposób nadal trwa. Moja wizja bycia wodzirejem, czy może ściślej prowadzenia określonego typu imprezy rozwija się i to każe szukać rozwiązań, które tę wizję pozwolą zrealizować.

By jednak odpowiedzieć konkretnie, u źródeł było podpatrywanie i naśladowanie dobrych rozwiązań stosowanych przez innych wodzirejów.

15. Czy w Pana rodzinie lub w najbliższym otoczeniu istnieją jakiekolwiek tradycje związane z Pana zawodem?

W rodzinie nie, w otoczeniu tak.

16. Czy była osoba, która przyczyniła się w jakiś szczególny sposób do rozwoju Pana kariery wodzireja?

Tzw. mistrzów z pewnością kilku mógłbym wymienić. Czym innym jednak jest nauka od przysłowiowych mistrzów samej sztuki wodzirejskiej, a czym innym ów „rozwój kariery”. No chyba, że od mistrzów uczy się nie tylko samego wodzirejowania, ale i owego „rozwijania kariery” 🙂

17. Czy ma Pan jakieś szczególne umiejętności (zdolności), na których opiera Pan swoją działalność wodzireja?

Myślę, że nieźle tańczę, nie głupio „gadam” i jestem zadziorny 🙂

18. Czy wykonywanie zawodu wodzireja jest Pana podstawowym źródłem utrzymania? Czy wykonuje Pan jeszcze jakiś zawód?

Z wykształcenia (i wykonywanego zawodu) jestem inżynierem telekomunikacji i muzykiem, gitarzystą. Bycie wodzirejem jest działalnością „przy okazji”. Choć bardzo ją lubię i cenię 🙂

19. Jakie ma Pan zainteresowania i czy są one związane z pełnieniem funkcji wodzireja?

W danej sytuacji, podczas imprezy Wodzirej jest albo nauczycielem, albo liderem jakiejś inicjatywy. Przed imprezą jest reżyserem zbliżającego się spektaklu. Te role leżą w kręgu moich zainteresowań, choć ich nie wyczerpują.

20. Jak zdobywa Pan klientów?

Zasadniczo przez Internet.

21. Ile imprez miesięcznie powinien przeprowadzić wodzirej, by móc na odpowiednim poziomie utrzymać siebie i rodzinę, jeśli ją posiada?

Wszystko zależy od tego, jak zdefiniujemy „odpowiedni poziom”, jak liczną mamy rodzinę na utrzymaniu i ile wynosi wynagrodzenie wodzireja za poprowadzoną imprezę.

22. Czy wykonywanie zawodu wodzireja pozostawia Panu odrobinę czasu wolnego?

Ja jestem wodzirejem w wolnym czasie 🙂

23. Czy odczuwa Pan stres przed wystąpieniem? Jeśli tak to jak sobie pan z nim radzi?

Stres nie. Ale swoisty niepokój tak. Jak sobie z nim radzę? Myślę, że trzeba po prostu z nim przeczekać do rozpoczęcia imprezy. Potem – jeśli wszystko idzie dobrze – szybko mija.

24. Jakie funkcje według Pana powinien spełniać każdy wodzirej?

To zależy od imprezy jaką prowadzi. Funkcje, jakie ma spełnić Wodzirej określają cechy i umiejętności jakie powinien posiadać. Te zaś dość obszernie opisałem we wcześniej wspomnianym artykule: „Cechy dobrego wodzireja”.

25. Jakie zadania spełnia Pan jako wodzirej? Co jest Pana głównym zadaniem w czasie imprez?

Większość imprez, które prowadzę są to zabawy taneczne. W takiej sytuacji moim celem jest sprawić, by parkiet był pełny i by działy się tam ciekawe rzeczy.

26. Do jakiego rodzaju imprez angażowany jest wodzirej?

Pewnie zależy który. Osobiście najczęściej prowadzę wesela. Tuż za tym stoją pewnie wszelkiego rodzaju imprezy taneczne lub plenerowe.

27. Jak przygotowuje się Pan do prowadzenie imprezy? Ile czasu to zajmuje?

Wszystko zależy od oryginalności imprezy. Jeśli charakter imprezy jest powtarzalny, a miejsce i ludzie są różni, przygotowanie może być bardzo szybkie – wystarczy zaadoptować już wcześniej opracowany scenariusz. Jeśli kontekst się zmienia, a ludzie są ci sami – przygotowanie wymaga więcej czasu i wysiłku.

28. Czy współpracuje Pan z innymi wodzirejami?

Tak.

29. Ile imprez poprowadził Pan w całej swojej karierze?

Sporo 🙂

30. Czy mógłby Pan opisać jak wygląda typowa impreza poprowadzona przez Pana? Czy można wyróżnić tu jakieś etapy? Jeśli tak, to jakie i na czym polega specyfika każdego z tych etapów?

Oczywiście zawsze jest jakiś początek, czy też początki, jeśli dana impreza miałaby się składać z różnych, niezależnych części. Czasem kolejne etapy określone są naturalnie, jak np. oczepiny na weselu. Innym razem będą to po prostu pewne bloki tematyczne, jak np. zabawa przy określonego rodzaju muzyce. Kierunek, do którego aktualnie zmierzam przyrównać mógłbym na ten moment do zaaranżowania imprezy podobnej do wielowątkowego filmu czy spektaklu, albo utworu polifonicznego, z kilkoma równoległymi tematami i logicznymi kulminacjami i powiązaniami pomiędzy nimi. No i oczywiście z zaskakującym heapy endem 🙂

31. Czy pamięta Pan taką imprezę, którą uważa Pan za szczególnie udaną? Jeżeli tak, to na czym polegał według Pana jej sukces i jak ona przebiegała?

Sukces ostatecznie określony jest przez dwie strony: prowadzących imprezę (np. wodzireja) oraz osób w niej uczestniczących. Jeśli oczekiwania tych drugich zbiegną się z ofertą tych pierwszych możemy mówić o pewnym sukcesie. A dlaczego tylko „o pewnym”? Bywają bowiem oczekiwania, których nie chciałoby się spełniać, a konieczność ich spełniania nie traktuje się jako sukces. Przykładem może tu być np. oczekiwanie ze strony gości prowadzenia niedwuznacznych zabaw z podtekstem erotycznym.

Wracając jednak do pytania, bywają imprezy, na których czuje się, że uczestnicy cię lubią, cieszą się z kolejnych twoich inicjatyw i chętnie na nie odpowiadają. Takie bez wątpienia zaklasyfikowałbym do najbardziej udanych.

32. Czy w całym Pana dorobku zawodowym istnieje taki dzień, o którym wolałby Pan zapomnieć? Mam tu na myśli imprezę, która okazała się kompletną porażką. (Jak ona przebiegała?)

Kompletnej porażki jako wodzirej nie odnotowałem. Choć pewne wpadki, jak pewnie każdemu, zdarzały się i mi. A były one różne, od pomylenia utworu, który miał być zagrany, po pomylenie czyjegoś imienia.

Oczywiście bywały też imprezy w jakimś sensie trudne do prowadzenia. Tu prym z pewnością wiodą imprezy, na których pije się dużo alkoholu. Zdaje się, że na takich imprezach niektórym ludziom zdecydowanie nie potrzeba wodzireja. Więcej, nie trudno by stał się on w ich mniemaniu właściwym obiektem do wyrażenia swego ogólnego niezadowolenia (bardziej pewnie z życia niż z samej imprezy). A jeśli nawet nie jest z jakiś powodów nie miło, to po prostu trudno coś fajnego zrobić z ludźmi, którzy nie są już w stanie ani sensownie rozmawiać, ani czegokolwiek się nauczyć, którzy mylą najprostsze nawet kroki, a przy tym bez przerwy pchają się na piedestał.

Na szczęście takich ludzi nie spotyka się ani często, ani w dużych ilościach. Niemniej zdarzają się i wtedy bywa trudniej.

33. W jakiego rodzaju imprezach najczęściej bierze Pan udział, (jako wodzirej) i które lubi Pan najbardziej?

Zdecydowanie wesela.

34. Wśród Polaków panuje przeświadczenie, iż stereotypowa impreza wiąże się ze spożywaniem dużej ilości alkoholu. Czy to prawda? Jakie są według Pana podstawowe warunki, by jakakolwiek impreza się udała?

Faktycznie w Polsce pije się dużo alkoholu. Co więcej w niektórych środowiskach ciągle obowiązuje swoista „kultura” przymusu picia. Jako silna alternatywa wobec tego coraz częściej spotkać można imprezy, gdzie alkoholu nie ma w ogóle.

Jeśli zaś chodzi o udaną imprezę. Niestety zależy to od subiektywnych ocen poszczególnych osób. Dla niektórych będzie to impreza, na której wiele ciekawych rzeczy się działo, a ludziom udało się uzyskać i utrzymać nastrój prostej radości, na której było dużo szaleństwa, ale takiego, które mile wspomina się niezależnie od czasu i kontekstu wspomnień.

Dla innych warunkiem koniecznym jest to, by… nie pamiętali, jak dzień wcześniej się bawili.

35. Czy obecność alkoholu na imprezie ma jakiś wpływ na wykonywane przez pana zadania?

Wszystko zależy od ilości, w jakiej go się spożywa. Z jednej strony, pewna jego ilość sprawia, że goście są swobodniejsi, mniej zestresowani, bardziej odważni. Z drugiej niestety często dość szybko stają się niezdolni do tego, by coś fajnego z nimi zrobić.

36. Ile imprez bezalkoholowych Pan prowadził? Czy może je Pan porównać do pozostałych?

Nie było ich aż tak dużo. W sensie proporcji byłoby to pewnie jakieś 1:10. Może warte w tym miejscu odnotowania jest to, że moje własne wesele było bezalkoholowe 🙂

37. Jak Pana zdaniem nawiązać dobry kontakt z osobami uczestniczącymi w zabawie?

Być konkretnym i zdecydowanym, a zarazem pogodnym, życzliwym i pełnym szacunku.

38. Czy Pana zdaniem wodzirej ma coś wspólnego z pedagogiem lub psychologiem?

Zdecydowanie tak. Choć nie musi być nim z zawodu. Umiejętności pedagogiczne przydają się za każdym razem, gdy Wodzirej czegoś uczy uczestników zabawy, np. kroku czy układu określonego tańca. Umiejętności psychologiczne (w szczególności pewnie z obszaru psychologii społecznej) przydają się wówczas, gdy trzeba odczytać nastrój i potencjalne oczekiwania uczestników zabawy, lub na nie wpłynąć.

39. Czy uważa się Pan za osobę uczącą czegoś innych ludzi, ukazującą jakieś sposoby zachowania w danej sytuacji?

Jeśli tylko Wodzirej prowadzi jakieś zabawy wymagające wcześniejszego nauczenia uczestników czegoś (np. kroku, czy układu tanecznego), to rzecz jasna „ukazuje jakieś sposoby zachowania w danej sytuacji”. Może też oczywiście w jakiejś mierze wpływać na sposób zachowania uczestników zabawy w określonych sytuacjach, kreując określony kontekst, pewien styl bycia, czy zachowania. Ostatecznie bowiem on – wodzirej, za zgodą organizatorów imprezy, nadaje określony ton. Jest, a przy najmniej w jakiejś mierze może być swoistym „dyrygentem”, od którego, jak wiadomo zależy charakter wykonywanych przez „orkiestrę” utworów. Osobną jednak już rzeczą jest, na ile owa „orkiestra” będzie chciała go słuchać. Owa orkiestra może bowiem mieć własny pomysł na daną imprezę (do czego w znakomitej większości ma pełne prawo).

40. Czy uważa się Pan za animatora? Czy uważa Pan, że spełnia Pan funkcje animacyjne? Jeśli tak, to jakie?

Jak najbardziej – zachęcam i inspiruję ludzi do zabawy.

41. Czy każdy wodzirej pracuje samodzielnie czy w jakiś zrzeszonych grupach? (Czy istnieją jakieś firmy, które zatrudniają wodzirejów?)

I tak i tak. Są wodzireje deklarujący się jako pracujący samodzielnie, a są też zrzeszeni w określonych grupach. Owe zrzeszenia w większości mają charakter pewnej grupy skupionej wokół lidera, zwykle właściciela i szefa określonej firmy, czy marki.

42. Czy uważa Pan, że wodzirej może w przyszłości skutecznie wyprzeć orkiestrę weselną lub DJ-a? Czy może już się to stało?

Wodzirej nie jest alternatywą ani dla zespołu ani dla Dj-a. Jest ich uzupełnieniem. Zespół czy Dj odpowiedzialny jest za rozwiązanie problemu muzyki na imprezie. Wodzriej odpowiedzialny jest za rozwiązanie problemu samej zabawy. I w większości mi znanych przypadków wodzireje współpracują na danej imprezie z kimś, kto problem owej muzyki rozwiązuje (zdaje się, że najczęściej są to Dj’e).

43. Czy uważa Pan, że wykonywany przez Pana zawód ma jakiś wpływ na Pana życie rodzinne?

Każda praca jakoś wpływa na życie rodzinne i w zależności od swojego charakteru będzie wpływać inaczej. Specyfiką pracy wodzireja jest to, że w większości pracuje w weekendy i w nocy.

44. Czy wodzirej to tylko praca, czy także styl bycia? Czy poza imprezami jest Pan tym samym człowiekiem?

Jeśli dany Wodzirej posiada w sposób naturalny określone cechy, przydatne w pracy wodzirejskiej, jeśli te cechy jakoś go definiują, są nieodłączną częścią jego osobowości, to oczywiście wodzirejowanie będzie nie tylko pracą, ale i w jakiejś mierze stylem codziennego bycia. Sądzę jednak, że im więcej będzie miał pracy jako Wodzirej, tym w codzienności będzie rzadziej te cechy dopuszczał do głosu. Stałe bycie na przysłowiowym świeczniku sprawia, że odczuwa się ogromną frajdę z sytuacji, gdy można odnaleźć odrobinę intymności. W tym też sensie poza imprezami Wodzirej będzie już innym człowiekiem. I to z pewnością dobrze – tak dla niego, jak i dla innych.

45. Co Pan sądzi o własnej przyszłości zawodowej? Czy ma Pan jakieś sprecyzowane plany?

Double Wings rozwija skrzydła, a ja szukam dla nich pomyślnych wiatrów 🙂

Sylwester Laskowski
Wodzirej Double Wings

Zobacz więcej

Dlaczego wesela nie rozpoczynają się w fajny sposób?

Dlaczego wesela nie rozpoczynają się w fajny sposób?

Wodzireje Double Wings Dlaczego wesela nie rozpoczynają się w fajny sposób? Niebanalne pomysły na weseleDlaczego niektóre wesela nie rozpoczynają się w fajny sposób? Na początek wyjaśnię, co mam na myśli, mówiąc „fajnie” rozpocząć wesele. Fajnie, znaczy dla mnie:...

Wodzirej na wesele międzynarodowe

Wodzirej na wesele międzynarodowe

Wodzireje Double Wings Wodzirej na wesele międzynarodowe Miłość nie zna granic. Nie straszne jej granice kultur, granice zwyczajów, granice państw, granice kontynentów. Pośród tego, co dzieli, co czyni nas innymi, snuje nici i tworzy więzy, by dać poczucie, żeśmy w...

Co może zrobić wodzirej, któremu związano ręce?

Co może zrobić wodzirej, któremu związano ręce?

Wodzireje Double Wings Co może zrobić wodzirej, któremu związano ręce? Problem, który tu opiszę nie jest wymyślony. Co pewien czas, czy to ja, czy któryś z moich kolegów wodzirejów spotyka się z sytuacją wymagań, których nie da się w sposób odpowiedzialny podjąć,...

Wodzirej – Dyrygent, czy pierwszy skrzypek w weselnej orkiestrze?

Wodzirej – Dyrygent, czy pierwszy skrzypek w weselnej orkiestrze?

Wodzireje Double Wings Wodzirej - Dyrygent, czy pierwszy skrzypek w weselnej orkiestrze? Napisałem swego czasu: „Rolą wodzireja jest bycie pierwszym skrzypkiem w Waszej orkiestrze (sporadycznie tylko „zmiennikiem dyrygenta”). Ochotne odpowiadanie na Wasze propozycje,...

Wodzirej na Niebanalne Wesele – Wywiad dla PR24

Wodzirej na Niebanalne Wesele – Wywiad dla PR24

Wodzireje Double Wings Wodzirej na Niebanalne Wesele Wywiad dla Polskiego Radia Zaprosili mnie do Polskiego Radia 24, co by o profesji wodzirejskiej słów rzec kilka. Z przyjemnością skorzystałem dzieląc się swym punktem widzenia, na rzeczony temat. Streszczając w...

Wodzirej – męskie podejście do sprawy

Wodzirej – męskie podejście do sprawy

Wodzireje Double Wings Wodzirej – męskie podejście do sprawy Jeśli uda się wyrwać mężczyzn na parkiet, jeśli sprawisz, że ruszą z zapałem do tańca w rytm muzyki – imprezę masz już wygraną. Mężczyznom przychodzi to trudniej (zresztą nie tylko to). Wielokrotnie, na...

Wsparcie przed weselem dla Pary Młodej

Wsparcie przed weselem dla Pary Młodej

Wodzireje Double Wings Wsparcie przed weselem dla Pary Młodej O roli jaką spełniać powienien (moim zdaniem) wodzirej na weselu pisałem już dużo. Zainteresowanych odsyłam w szczególności do artykułów zamieszczonych w tym miejscu. Ostatnia z rozmów na Skype, którą...

Najważniejsze narzędzie w pracy Wodzireja

Najważniejsze narzędzie w pracy Wodzireja

Wodzireje Double Wings Najważniejsze narzędzie w pracy Wodzireja Za jakieś trzydzieści cztery minuty podejmę już ostatnią próbę odespania wczorajszego wesela Agaty i Michała. A wiele już dziś ich czyniłem. Uroczy dworek Baśniowa w Rybienku Leśnym, w którym toczyły się...

Nasza misja

Nasza misja

Wodzireje Double WingsMisja Wodzirejów Double Wings"Dążymy do tego, byś doświadczył maksimum „frajdy” i „wzruszenia”, które uczynią Cię lepszym, bardziej pogodnym i bardziej szczęśliwym człowiekiem."To zwięźle wyrażone przesłanie, którym staramy się kierować, powstało...

Wodzirej z zespołem muzycznym grającym na żywo

Wodzirej z zespołem muzycznym grającym na żywo

Wodzireje Double WingsWodzirej z zespołem muzycznym grającym na żywoZespół muzyczny grający na żywo i wodzirej animujący zabawy taneczne na parkiecie to połączenie wyjątkowo atrakcyjne w kontekście imprez tanecznych. A zarazem jest to połączenie wyjątkowo rzadko w...

Jaką rolę na weselu pełni wodzirej?

Jaką rolę na weselu pełni wodzirej?

Wodzireje Double WingsJaką rolę na weselu pełni wodzirej?Z całą pewnością dobry wodzirej nie wyręczy Was w roli głównych gwiazd wieczoru. Nie liczcie na to. Zresztą, po latach nie bylibyście mu nawet za to wdzięczni. Rolą wodzireja na weselu jest być operatorem...

Czy na weselu potrzebny jest wodzirej?

Czy na weselu potrzebny jest wodzirej?

Wodzireje Double WingsCzy na weselu potrzebny jest wodzirej?Czy zawsze na weselu potrzebny jest wodzirej? Oczywiście nie. Nie mniej zawsze warto rozważyć zaproszenie go do współpracy. Sęk w tym, że nigdy przed imprezą do końca się nie wie, czy wodzirej będzie...

Dlaczego warto zaangażować na wesele wodzireja?

Dlaczego warto zaangażować na wesele wodzireja?

Wodzireje Double WingsDlaczego warto zaangażować na wesele wodzireja?Po pierwsze dobry wodzirej będzie Twoim doradcą na etapie opracowywania scenariusza. Zarówno zaproponuje Ci różnorodne rozwiązania na poszczególne elementy wesela, jak też i pomoże Ci dopracować...

Dobry Wodzirej na wesele

Dobry Wodzirej na wesele

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej na weseleDobry wodzirej to "drugie skrzydło" artystycznej oprawy wesela. Dobry zespół muzyczny, dobry DJ rozwiązują problem muzyki. Pozostaje jednak jeszcze do rozwiązania problem zabaw. Bywają zespoły weselne bez wodzirejów....

Wodzirej · Konferansjer

Wodzirej · Konferansjer

Wodzireje Double WingsWodzirej · KonferansjerProwadzenie imprez Funkcja, jaką pełni na imprezie prowadzący zależna jest od charakteru tej imprezy i celu, który zamierza się osiągnąć. Raz będzie to rola konferansjera, swoistego słownego łącznika pomiędzy kolejnymi...

Wodzirej i gorączka sobotniej nocy

Wodzirej i gorączka sobotniej nocy

Wodzireje Double WingsWodzirej i gorączka sobotniej nocyWodzirej na wesele nie może być do końca „zdrowym człowiekiem”. Jeśli ma skutecznie innych zarażać… no nie może! 😉 W istocie taka jest nasza rola – zarażać. Najlepiej tak, by nikt nie zauważył skąd błyskawicznie...

Dobry Wodzirej – Silne zaplecze

Dobry Wodzirej – Silne zaplecze

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Silne zapleczePowiadają, że Paganini swego czasu dokończył koncert mając do dyspozycji jedynie dwie struny w swoim podarowanym mu przez Giuseppe Guarneriego del Gesú z natury czterostrunowym instrumencie. Jak to się czasem mawia...

Dobry Wodzirej – Dobry warsztat

Dobry Wodzirej – Dobry warsztat

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Dobry warsztatGeniusz artystyczny wymaga perfekcji technicznej. W przeciwnym razie mamy do czynienia ze „zmarnowanym talentem” – w całości, albo w jakiejś części. Dlatego klasa wodzireja objawia się m.in. w tym, jak sprawnie...

Dobry Wodzirej – Sztuka aranżowania kontekstu

Dobry Wodzirej – Sztuka aranżowania kontekstu

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej Sztuka aranżowania kontekstuSą pewne cechy dobrego wodzireja, które zauważyć może jedynie wnikliwy obserwator. Z zasady, z definicji są one bowiem dyskretne, drugoplanowe i im mniej widoczne, tym lepiej. W tym też w pewnym sensie...

Dobry Wodzirej – Sztuka słowa i komunikatywność

Dobry Wodzirej – Sztuka słowa i komunikatywność

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Sztuka słowa i komunikatywnośćW licznych odsłonach swego „wystąpienia” Wodzirej na prowadzonej przez siebie imprezie jest po prostu konferansjerem, a jego jedynym (w pewnym uproszczeniu) narzędziem pracy staje się w danej chwili...

Dobry Wodzirej – Umiejętność śpiewania

Dobry Wodzirej – Umiejętność śpiewania

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Umiejętność śpiewaniaKiedyś pewnego profesora z Warszawskiej Akademii Muzycznej, który sprawnie poruszał się na kilku instrumentach muzycznych zapytano, na którym z nich granie sprawia mu największą przyjemność. Odpowiedział, że...

Dobry Wodzirej – Umiejętności taneczne

Dobry Wodzirej – Umiejętności taneczne

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Umiejętności taneczneSzukając cechy szczególnej, wyróżnika pozwalającego odróżnić wodzireja od konferansjera, prezentera, komika czy klauna to z całą pewnością tą cechą i tym wyróżnikiem będzie animacja zabawy tanecznej na...

Dobry Wodzirej – Umiejętności artystyczne

Dobry Wodzirej – Umiejętności artystyczne

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Umiejętności artystyczneKonkretna, wyrazista, życzliwa i pogodna osobowość to dla wodzireja podstawa, niezbędny fundament, to warunek konieczny skutecznego oddziaływania na uczestników imprezy. Nie jest to jednakże warunek...

Dobry Wodzirej – Dobra prezencja

Dobry Wodzirej – Dobra prezencja

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Dobra prezencjaNie szata zdobi człowieka i nie frak czyni wodzireja. Nie mniej jeśli wodzirej dobrze wygląda to z pewnością źle nie jest. Więcej nawet – zwykle tego się od niego oczekuje. Im wyższej rangi impreza, im bardziej...

Dobry Wodzirej – Gust i wyczucie sytuacji

Dobry Wodzirej – Gust i wyczucie sytuacji

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Gust i wyczucie sytuacjiInterakcja pomiędzy wodzirejem, a uczestnikami zabawy ma podwójny charakter. Z jednej strony wodzirej jest kreatorem, bezpośrednim inicjatorem poszczególnych wydarzeń. Z drugiej zaś jest odbiorcą tego, co...

Dobry Wodzirej – Odwaga i zdecydowanie

Dobry Wodzirej – Odwaga i zdecydowanie

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Odwaga i zdecydowanieCzy jest coś specyficznego, coś szczególnego, co miałoby wyróżniać wodzireja na wesele bezalkoholowe od wodzireja na wesele, na którym alkohol jest? Moja odpowiedź może być zaskakująca – i tak, i nie. Zacznę...

Dobry Wodzirej – Pomysłowość i poczucie humoru

Dobry Wodzirej – Pomysłowość i poczucie humoru

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej Pomysłowość i poczucie humoruLekko, zwiewnie, jakby bez wysiłku, jakby wszystko było proste, oczywiste, naturalne. Swobodnie i z dystansem – do siebie, innych i tego co się dzieje. Z rozmachem, a zarazem jakby od niechcenia, jakby...

Dobry Wodzirej – Szacunek i autorytet

Dobry Wodzirej – Szacunek i autorytet

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Szacunek i autorytetJako organizator imprezy masz prawo nadać jej określony kształt, charakter i klimat. Masz prawo wymyślić i założyć jej konkretny przebieg. Masz prawo opracować szczegółowy scenariusz i oczekiwać, że zostanie...

Dobry Wodzirej – Życzliwość wobec ludzi

Dobry Wodzirej – Życzliwość wobec ludzi

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Życzliwość wobec ludziArtyści to specyficzni ludzie. Szczególna wrażliwość, nietypowe patrzenie na świat, świadomość swoich umiejętności i szczególnej inności, którą z łatwością nazywa się „wyższością” – to wszystko bez trudu...

Dobry Wodzirej – cechy i osobowość

Dobry Wodzirej – cechy i osobowość

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - cechy i osobowośćOsobowość to podstawowy miernik klasy wodzireja. To fundament, na którym oprzeć się musi jakakolwiek artystyczna konstrukcja. Wodzirej nie jest jedynie aktorem, zręcznym wykonawcą określonej roli. Jest przede...

Zawód? – „Wodzirej”

Zawód? – „Wodzirej”

Wodzireje Double WingsZawód? – „Wodzirej”Napisała do mnie pewna pani i zadała dziewiętnaście pytań. 1. Jest pan założycielem zespołu weselnego, prowadzi pan bloga o pracy wodzireja, no i przede wszystkim aktywnie prowadzi wesela. Czy da się z tego wyżyć? Myślę, że...

Niepotrzebny na weselu wodzirej

Niepotrzebny na weselu wodzirej

Wodzireje Double WingsNiepotrzebny na weselu wodzirej Ostatnie pytanie w poniedziałkowym programie „Pytanie na śniadanie” nie było skierowane do mnie, nie miałem więc możliwości na nie odpowiedzieć. Jego istota sprowadzała się do kwestii uzasadnienia wagi obecności...

Czym się kierować w wyborze wodzireja na swoje wesele?

Czym się kierować w wyborze wodzireja na swoje wesele?

Wodzireje Double WingsCzym się kierować w wyborze wodzireja na swoje wesele?Pierwsza odpowiedź wydaje się samoczynnie narzucać – ceną. Wiemy jednak, że w zakupie czegokolwiek cena ma dla nas znaczenie jedynie o tyle, o ile jest ona dla nas kłopotliwa. Zwykle (choć nie...

Snajperzy, czyli rzecz o wodzirejach

Snajperzy, czyli rzecz o wodzirejach

Wodzireje Double WingsSnajperzy, czyli rzecz o wodzirejachPracę nad tym e-bookiem zapowiadałem już jakiś czas temu. A w istocie, nie będąc jeszcze tego świadomym, zacząłem ją dużo przed tym, nim to publicznie ogłosiłem. No i jest! Jeszcze ciepły (by nie powiedzieć –...

Szalony wodzirej

Szalony wodzirej

Wodzireje Double WingsSzalony wodzirejCzasem, jak to się mówi „wpadam komuś w oko”. Coś we mnie, albo w tym, co robię na tyle przypadnie komuś do gustu, że chce mnie zaangażować w roli, w jaką – przyznaję – lubię się wcielać, czyli w rolę wodzireja. Jest to zawsze...

Bardzo lubię być wodzirejem :-)

Bardzo lubię być wodzirejem 🙂

Wodzireje Double WingsBardzo lubię być wodzirejem :-)Każdy z nas w czymś tam jest „amatorem”. Po tym krótkim wstępie 😉 przechodzę do rzeczy. Istotą wodzirejowania jest „praca z amatorami”. Jeśli tego nie lubisz – będziesz się męczył. W tym sensie sztukę wodzirejską...

A jednak Wodzirej nie jest pierwszym skrzypkiem…

A jednak Wodzirej nie jest pierwszym skrzypkiem…

Wodzireje Double WingsA jednak Wodzirej nie jest pierwszym skrzypkiem... Był czas, że w kontekście wesel tak właśnie określałem rolę Wodzireja – „pierwszy skrzypek w orkiestrze, w której dyrygentem są Państwo Młodzi”. Było to jednak raczej swoiste (wcale nie pobożne)...

Wodzirej – frajda bycia z ludźmi

Wodzirej – frajda bycia z ludźmi

Wodzireje Double WingsWodzirej – frajda bycia z ludźmi Wspólny śpiew w pierwszym odruchu bywa krępujący, zwłaszcza dla mężczyzn. Pokonanie owej krępującej bariery to w dużej mierze kwestia doboru śpiewanych piosenek, sposób ich wykonywania oraz ogólny klimat, jaki...

Wodzirej to nie pajac

Wodzirej to nie pajac

Wodzireje Double WingsWodzirej to nie pajac Inspiracją do napisanie tego krótkiego tekstu było dla mnie obejrzenie w internecie jednego wywiadu jakiego udzielił pewien rozpoznawany na rynku dość dobrze wodzirej, jak również refleksja jednego z fotografów, jaka...

Wodzirej na wesele nie tylko z DJ

Wodzirej na wesele nie tylko z DJ

Wodzireje Double WingsWodzirej na wesele nie tylko z DJ Grupa Imprezowa Double Wings, której jestem członkiem oferuje na wesela cztery generalne opcje, z wodzirejem w roli – głównej chciałoby się rzec, nie mniej nazwę ją po prostu ważną. Po pierwsze – wodzirej na...

Jeden telefon, który wiele zmienia

Jeden telefon, który wiele zmienia

Wodzireje Double WingsJeden telefon, który wiele zmieniaWyobraź sobie, że wykonując jeden telefon rozwiązujecie w kontekście swojego wesela problem oprawy muzycznej, prowadzenia od strony konferansjerskiej, animacji zabaw, dekoracji światłem, fotografii i reportażu...

Wodzirej na wesele – czas napisać książkę ;)

Wodzirej na wesele – czas napisać książkę 😉

Wodzireje Double WingsWodzirej na wesele – czas napisać książkę ;)Było dla mnie rzeczą oczywistą, że będę wodzirejem, gdy w 2009 roku szykowałem się do zagrania z zespołem Double Wings pierwszego wesela. Nie pozostawiająca wątpliwości korzyść i wkład z takiej funkcji...

Wodzirej na wesele bezalkoholowe

Wodzirej na wesele bezalkoholowe

Wodzireje Double WingsWodzirej na wesele bezalkoholoweCzy jest coś specyficznego, coś szczególnego, co miałoby wyróżniać wodzireja na wesele bezalkoholowe od wodzireja na wesele, na którym alkohol jest? Moja odpowiedź może być zaskakująca – i tak, i nie. Zacznę od tej...

Wodzireja na wesele pomysł kolejny

Wodzireja na wesele pomysł kolejny

Wodzireje Double WingsWodzireja na wesele pomysł kolejnyWesele tematyczne, czemu nie!? Moi znajomi postanowili w niebanalny sposób świętować swoje zaślubiny, a ja dla nich lekko podtuningowałem ten pomysł. Jako, że oboje są pokoleniem lat 70-tych w takim stylu...

Czego nie widzi Wodzirej

Czego nie widzi Wodzirej

Wodzireje Double WingsCzego nie widzi WodzirejInterakcja Wodzireja z gośćmi weselnymi zaczyna się zazwyczaj w momencie ich przyjazdu na salę weselną. To co dzieje się wcześniej, a więc to co jest wesela przyczyną, jest zwykle dla Wodzireja niewidoczne. A dzieją się...

Wodzireje ruszają na wesela

Wodzireje ruszają na wesela

Wodzireje Double WingsWodzireje ruszają na weselaZaczyna się. Po zimowym rozprężeniu, wraz z nadejściem wiosny, Wodzireje Double Wings rozpoczynają kolejny lot w kierunku weselnych parkietów . Będziemy w salach weselnych, dworkach, pałacach, hotelach, parkach,...

Słów kilka o zasadach Wodzirejów

Słów kilka o zasadach Wodzirejów

Wodzireje Double WingsSłów kilka o zasadach Wodzirejów Double WingsZ organizacją imprezy wiążą się zawsze pewne pragnienia i oczekiwania. To naturalne, że zapraszając ludzi, na których nam zależy chcemy by czuli się dobrze, a tym samym chcemy się pokazać z dobrej...

Dobry wodzirej jest jak snajper!

Dobry wodzirej jest jak snajper!

Wodzireje Double WingsDobry wodzirej jest jak snajper!„Dobry wodzirej jest jak snajper – mierzy w Twoje serce! Dobry wodzirej działa dyskretnie, wyczekuje cierpliwie, mierzy uważnie, a gdy nastaje moment sposobny… nie waha się ani chwili. Strzał jest zawsze...

Tata – Wodzirej

Tata – Wodzirej

Wodzireje Double WingsTata – Wodzirej Dwa miesiące temu po raz drugi zostałem Ojcem. Pojawienie się drugiego dziecka sprawia że Mama z oczywistych względów ma mniej czasu dla tego starszego. A nasza starsza córka jest dwulatkiem coraz bardziej zdecydowanie domagającym...

Czego nie robimy

Czego nie robimy

Wodzireje Double WingsCzego nie robimy1. Nie przeszkadzamy w zabawie. Nie jest naszym celem stawanie na świeczniku. Robimy to na chwilę, by dać zastrzyk dobrej energii uczestnikom zabawy. Jeśli goście bawią się świetnie bez naszej pomocy, to nie będziemy przeszkadzać...

Czego można się po nas spodziewać :)

Czego można się po nas spodziewać 🙂

Wodzireje Double WingsCzego można się po nas spodziewać 🙂 1. Jesteśmy lojalni i dyskretni. Jednym z fundamentów naszej pracy jest lojalność wobec organizatorów imprezy. Doskonale wiemy, że od zaufania jakim nas obdarzacie zależy powodzenie zabawy. Dlatego zawsze...

Wodzirej – zbędny wydatek czy niezbędny element?

Wodzirej – zbędny wydatek czy niezbędny element?

Wodzireje Double WingsWodzirej – zbędny wydatek, czy niezbędny element?To pytanie zaczęło pojawiać się, mam wrażenie, stosunkowo niedawno. Wcześniej mieliśmy dość długi okres, gdy zawód wodzireja był nieco zapomniany, a jeśli miał jakieś skojarzenia, to raczej nie...

Wszystko, co powinieneś widzieć: