Kiedy podziękować
Rodzicom na weselu?

Jeśli tylko wahacie się jeszcze z decyzją, „Czy” zorganizować Podziękowania Rodzicom w trakcie wesela, to zapraszam Was do zapoznania się z tym artykułem: 7 powodów, ze względu na które (nie?) powinieneś podziękować Rodzicom na weselu

Kiedy zorganizować Podziękowanie Rodzicom na weselu?

Z czterech powodów uważam, że najlepszym momentem na to, by podziękować Rodzicom na weselu jest północ, a same Podziękowania traktowane są wówczas jako pierwszy element rozpoczynających się Oczepin.

1. Trudno o lepszy kontekst

W wersji, gdy podziękowania Rodzicom rozpoczynają Oczepiny kontekst może być następujący: o 23:55 zespół czy DJ przestaje grać zapowiadając Oczepiny. Przez 5 minut (jedyne podczas całego wesela) jest cisza. Nie gra żadna muzyka, nawet cicho. To istotna różnica klimatu względem pozostałej części wesela, gdzie albo gra głośna, żywa muzyka w trakcie zabawy tanecznej, albo cichsza i spokojniejsza podczas posiłków. Tu mamy po prostu ciszę (a w tle zapowiedziane wcześniej Oczepiny).

W tym czasie Para Młoda ma czas na przygotowanie się do podziękowania Rodzicom (ochłonięcie, zorganizowania kwiatów, prezentów itp).

O północy fanfary zapowiadają, że akcja się zaczyna. Prowadzący zaprasza Rodziców, Parę Młodą i Gości na Oczepiny. Wszyscy wiedzą, że coś istotnego się dzieje i schodzą się na parkiet.

Goście ustawiani są w kole wokół Pary Młodej i Rodziców, Prowadzący prosi o skupienie i uwagę, przekazuje mikrofon Parze Młodej i zaczyna się istotna merytorycznie akcja.

Gdy Podziękowania się zakończą – płynnie (mając ciągle wszystkich gości na parkiecie) przechodzimy do Oczepin.

Północ w tym kontekście jest bardzo wymowna, wręcz symboliczna. Kończy się jeden dzień, a zaczyna się nowy, tak jak w pewnym sensie Wasz ślub zakończył jeden sposób życia, a rozpoczął nowy. I z perspektywy Rodziców, którym w tym momencie składacie podziękowania jest to bardzo wymowne i doskonale zrozumiałe: „Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca i matkę i łączy się ze swoją żoną…”

Jeśli Podziękowania Rodzicom miałyby być wcześniej to albo byłoby to bezpośrednio po zakończonym którymś z posiłków (po którym moim zdaniem lepiej Gości wciągać do zabawy tanecznej, ożywiać, niż zapraszać do ostatecznie z ich perspektywy statycznej sytuacji, jaką są Podziękowania), albo w środku lub na zakończenie bloku zabawy tanecznej, po której wypadałoby zrobić 5 minut ciszy, aby Goście ochłonęli, Młodzi mieli czas na przygotowanie się.

I uwaga, jeśli Podziękowania Rodzicom byłyby na zakończenie bloku zabawy tanecznej, to wyciągamy Gości na parkiet (by uczestniczyli w Podziękowaniach), a zaraz potem każemy im wraca do stołów bo podawany jest posiłek.

Co więcej pryska nam cała wymowność i symbolika godziny 0:00, na rzecz przysłowiowej 21:30.

2. Tylko raz gromadzimy gości na parkiecie do „odegrania roli widzów„

Jeśli Podziękowanie Rodzicom oderwane jest od Oczepin, to dwukrotnie musimy zapraszać Gości na parkiet do odegrania roli widzów: raz na Podziękowanie Rodzicom, dwa na Oczepiny. A z tym wiążą się dwie słabości.

Po pierwsze dwukrotne tego typu zapraszanie Gości na parkiet istotnie zmniejsza szanse, że na Oczepiny zgromadzą się wszyscy. Niektórzy goście nie lubią Oczepin (a jeszcze nie wiedzą, co będzie się działo w trakcie Waszych). Mają ku temu niejednokrotnie uzasadnione powody, widując w trakcie weselnych oczepin jajka przekładane między nogawkami, balony przebijane kopulacyjnymi ruchami albo gorzałę wlewaną litrami do gardeł i tak już ululanych wujków. Nic dziwnego, że mając takie doświadczenia, wolą w trakcie Oczepin wyjść sobie na zewnątrz i sprawdzić, czy na niebie przypadkiem nie widać spadających gwiazd (a w dobrym towarzystwie robi się to wyjątkowo chętnie).

Co więcej dwukrotna akcja pod hasłem „zapraszamy do odegrania roli widza” zajmuje więcej czasu w sposób nieistotny – mam na myśli czas „schodzenia się na parkiet”, co przysłowiowe 5 minut (niby nic, a jednak) może zająć.

3. Mamy pewność, że do Oczepin nikt z Gości nie opuści wesela

Podziękowanie Rodzicom i Tort to dwa elementy wesela, po których pierwsi Gości (zwłaszcza osoby starsze) wychodzą z wesela. Jeśli Podziękowanie Rodzicom jest w jednym bloku (tu bloku Oczepinowym) z Tortem, to mamy niemalże pewność, że do zakończenia Oczepin (do Tortu) nikt z Gości Waszego wesela nie opuści. Jeśli to rozbijamy – szansa, że pierwsi Goście będą się żegnać przed Oczepinami wzrasta (zwłaszcza, jeśli nie lubią Oczepin).

4. Istotne rozpoczęcie Oczepin

Podziękowanie Rodzicom to element wesela, którego nie wypada zignorować, nie wypada siedzieć w tym czasie przy stole, albo palić na dworze papierosa. Goście to doskonale rozumieją i na podziękowaniu Rodzicom po prostu są. Jeśli Podziękowanie Rodzicom jest jednocześnie pierwszym elementem Oczepin to automatycznie na Oczepinach mamy wszystkich Gości.

* * *

Dlatego całym sercem Was zachęcam – rozpocznijcie Oczepiny od Podziękowania Rodzicom! O północy, jak przystało 🙂

Najlepsze dla Was! 🙂

Sylwester Laskowski
Wodzirej Double Wings

Niebanalne Pomysły
na Wesele

Wszystko, co powinieneś wiedzieć i o co warto zapytać

Zobacz więcej

Wiersz dla rodziców, a tak naprawdę o rodzicach

Wiersz dla rodziców, a tak naprawdę o rodzicach

Wodzireje Double Wings Wiersz dla rodziców, a tak naprawdę o rodzicach Rzecz to powszechnie wiadoma, że rodzicom na weselu podziękować warto i że czynić to można na sposoby różne. I faktycznie, różne w swym wodzirejskim życiu już widywałem. Dzisiejszej nocy, a tak...

Jak przekonać Rodziców do nietypowych rozwiązań na weselu?

Jak przekonać Rodziców do nietypowych rozwiązań na weselu?

Wodzireje Double Wings Jak przekonać Rodziców do nietypowych rozwiązań na weselu? 1. Definicja problemu Znam kilka par, które doświadczyły tego kłopotu: ich osobista wizja wesela – w całości, lub w jakiejś jego części – nie była zgodna z wizją ich rodziców. Problem...

Cudownych Rodziców mam

Cudownych Rodziców mam

Wodzireje Double WingsCudownych Rodziców mamPodziękowania dla Rodziców stały się nieodłączną częścią każdego wesela. Najczęściej składane po oczepinach, rzadziej na początku wesela. To piękna chwila, w której dziękujemy im za trud jaki włożyli w nasze wychowanie, za...