O zakończeniu wesela

Przygotowując wesele wiele rzeczy planuje się zazwyczaj bardzo szczegółowo. Kwestia dekoracji, ustawienia stołów, rozmieszczenia gości, godzin posiłków, powitania Młodych, przebiegu oczepin, itp.

I bardzo dobrze 🙂 Dobry plan jest podstawą sukcesu.

Jednak wśród tych przygotowań łatwo jest pominąć istotny punkt jakim jest zakończenie wesela.

Wyobraź sobie dwie sytuacje jakie mogą zaistnieć na Twoim weselu.

Sytuacja 1

Godziny poranne. Większość gości już się pożegnała i opuściła imprezę. Na sali zostało kilkanaście osób. Jedna para tańczy jeszcze na parkiecie, choć bez emocji. Kilka osób siedzi przy stole, na twarzach widać zmęczenie i oznaki znużenia, nie chcą jednak wyjść przed końcem. Rodzice pakują pozostałości jedzenia i wynoszą do samochodów, kelnerzy uprzątnęli już większość stołów, teraz stoją przy wyjściu do kuchni i to ziewając, to spoglądając na zegarek oczekują na kolejne naczynia do wyniesienia. Jesteście szczęśliwi i zadowoleni z minionej nocy, ale wyraźnie zmęczeni. Chcecie już odpocząć, ale niezręcznie wam wypraszać gości.

Sytaucja 2

Jest jeszcze przed świtem, ale spora część gości już udała się do domów. Temperatura zabawy jest jeszcze względnie wysoka, sporo osób tańczy, ktoś kogoś właśnie wyciągnął na parkiet i wciągnął do kółka. Po kolejnym kawałku goście jednak zmęczeni siadają do stołów, widać że część z nich zabiera marynarki i torebki i powoli udaje się w kierunku szatni. Prowadzący wesele zapowiada „Szanowni Państwo, za 15 minut nastąpi uroczyste zakończenie wesela, zapraszamy do ostatnich tańców”. Wychodzący zawracają, i wracają na parkiet, świadek wyciąga zasiedziałe ciocie i wujków, wszyscy bez większych oporów ruszają do tańca by wykorzystać ostatnie chwile. Po kilku piosenkach następuje ostatni taniec, po czym przejmujecie mikrofon i dziękujecie wszystkim gościom za dobrą zabawę, życzycie udanego odpoczynku i zapraszacie za miesiąc na wspólne oglądanie zdjęć. Są brawa, uśmiechy, zaczynają się pożegnania, nikt się nie spieszy bo żal się rozstawać. Goście opuszczają salę z żywymi emocjami i ogromnym ładunkiem pozytywnych wspomnień.

Która z tych dwóch scenek wydaje Ci się bardziej atrakcyjna? W jakim nastroju chciałbyś pożegnać gości? Z jakimi emocjami i wspomnieniami chciałbyś by Twoi bliscy opuszczali Twoje wesele? Warto zatroszczyć się o końcowe wrażenia, bo wspomnienia ostatnich chwil w znacznej mierze rzutują na wspomnienia o całości wydarzenia.

To na koniec kilka sugestii które moim zdaniem pomogą Wam „dobrze zakończyć”:

  • Podpisując umowę z obsługą sali weselnej oraz zespołem lub wodzirejem zadbajcie o bezpieczną godzinę końcową. Chodzi o to byście nie czuli za plecami oddechu zbliżającego się momentu w którym kierowniczka grzecznie acz stanowczo poprosi o opuszczenie sali. Stwórzcie sobie odpowiedni zapas na wypadek gdyby dobra zabawa trwała niespodziewanie długo.
  • Nie zakładajcie wczesnego końca imprezy. Założenie że wesele zakończy się np. o północy może okazać się sporym utrudnieniem jeśli okaże się goście (i Wy też!) wyjątkowo dobrze się bawią. Kiepsko byłoby kończyć zabawę w momencie gdy wszyscy właśnie się rozkręcili, a negocjacje dotyczące przesunięcia wcześniej uzgodnionej godziny zakończenia są w takiej chwili mało komfortowe dla każdej ze stron.
  • Nie starajcie się za wszelką cenę „dociągnąć” wesela do uzgodnionej godziny zakończenia, tylko po to by móc powiedzieć „Moje wesele trwało do 7 rano!”. Weźcie też poprawkę na to o której godzinie wesele się zaczęło.
  • O faktycznej godzinie zakończenia wesela zadecydujcie w czasie wesela obserwując swoich gości. Niech stanie się to w momencie który Wy uznacie za stosowny.
  • Zaplanujcie jakąś atrakcję na sam koniec, jakąś szczególną niespodziankę która będzie zaskoczeniem, coś co będzie „wisienką na torcie” i szczególnie zapadnie gościom w pamięć.
  • Po ostatnim tańcu (lub innej zasugerowanej wyżej niespodziance) podziękujcie gościom raz jeszcze za przybycie i zabawę, powiedzcie im coś od siebie (warto wcześniej przygotować sobie to krótkie wystąpienie)

A może przychodzą Wam do głowy jeszcze jakieś pomysły dotyczące zakończenia wesela? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu poniżej.

Z życzeniami dalekich lotów i pięknych lądowań 🙂

Maciej Krysa
Wodzirej Double Wings

Niebanalne Pomysły
na Wesele

Wszystko, co powinieneś wiedzieć i o co warto zapytać

Zobacz więcej

Zakończenie wesela Marysi i Maćka

Zakończenie wesela Marysi i Maćka

Wodzireje Double Wings Zakończenie wesela Marysi i Maćka Pomysły na WeseleGdy masz ustaloną godzinę zakończenia wesela, stosownie wcześniej możesz zacząć odliczanie: "Szanowni Państwo, została nam ostatnia godzina zabawy - zapraszamy na parkiet!" Takie rozwiązanie ma...

Jak ożywić umierające wesele?

Jak ożywić umierające wesele?

Wodzireje Double Wings Jak ożywić umierające wesele? Z serdecznymi pozdrowieniami! :)Sylwester Laskowski Wodzirej Double WingsWszystko, co powinieneś wiedzieć i o co warto zapytaćZobacz więcejWszystko, co powinieneś widzieć o »

Jak fajnie zakończyć wesele?

Jak fajnie zakończyć wesele?

Wodzireje Double Wings Jak fajnie zakończyć wesele? Generalnie są dwa sposoby, na które możesz zakończyć swoje wesele. Pierwszy to „śmierć naturalna”, czyli… ostatni wujek padł. 😉 Drugi – moim zdaniem fajniejszy – przedstawiam w tym wczesno-porannym nagraniu. Z...