Problem muzyki Disco Polo na weselu

Krótkie wprowadzenie.

Studiowałem na Warszawskiej Akademii Muzycznej grę na gitarze klasycznej. Mając takie korzenie gra na weselu jawi Ci się jako opcja, którą gotów jesteś rozważać zaraz po tym, jak nie będziesz w stanie się utrzymać z grania na ulicy.

Powód tego jest prosty. W dość powszechnym odczuciu wesela kojarzą się z muzyką Disco Polo, która w środowisku przynajmniej odrobinę wyedukowanych muzyków i osób, które zdążyły już polubić inne rodzaje muzyki nie darzona jest szczególnym poważaniem.

Gdy więc podjąłem decyzję, że na poważnie zaangażuję się w prowadzenie wesel, podjąłem zdecydowaną decyzję, że nasze zespół NIE BĘDZIE GRAŁ DISCO POLO. Do dzisiaj na stronie z ofertą weselną zespołu (możesz ją zobaczyć na tej stronie) znajdziesz słowa, które mają za zadanie skutecznie odciągnąć fanów tej muzyki od zaangażowania nas na swoje wesele.

Długi czas byłem dumny z takiego profilu zespołu.

Dumny byłem do momentu, gdy omal nas goście na jednym z wesel nie zlinczowali (Młodzi byli świadomi, że zapraszają zespół, który Disco Polo nie gra).

Inny przykład. Zabawa Sylwestrowa. Elegancki hotel. Menadżerka zapowiada, że będziemy mieli elitarne grono na pokładzie. W połowie zabawy decydujemy się na zagranie „Ona tańczy dla mnie” w wersji Cezika. Na scenę wpada jeden z uczestników zabawy. Wyrywa mi mikrofon i puszcza pod naszym adresem niewybrednie skleconą „wiązankę”, nie pozostawiającą najmniejszych złudzeń, że należy do elity… zagorzałych fanów zespołu Weekend.

Szybko zrozumiałem, że z fanami muzyki Disco Polo żartów nie ma…

Ciekawe wyniki pewnej ankiety

Moje osobiste doświadczenia i spostrzeżenia w tym temacie znalazły swego czasu potwierdzenie w pewnej ankiecie, przeprowadzonej na jednym z dużych portali internetowych. Zadawano respondentom dwa pytania:

  1. Jakiej muzyki słuchasz przede wszystkim?
  2. Jakich innych rodzajów muzyki słuchasz jeszcze?

Wyniki ankiety były bardzo ciekawe. Przytoczę tylko jeden, istotny dla rozważań w naszym dzisiejszym temacie.

Otóż okazało się, że najwięcej osób, które na pierwsze pytanie udzieliły odpowiedzi: „Disco Polo”, na drugie pytanie odpowiedziały… „Nie słucham niczego innego.”

🙂

Uśmiecham się za każdym razem (ze szczególnie życzliwą sympatią), gdy w trakcie wesela podchodzi do nas któryś z gości i prosi – cytuję: „Panowie, zagrajcie coś do tańca!”

Uśmiecham się, bo my cały czas gramy do tańca. 😉

A jednocześnie wiem doskonale, o co mnie prosi, mimo, że tego wprost nie wyraża.

Gdy chwilę potem zagramy „Żono moja” albo „Jesteś szalona” („Ona tańczy dla mnie” uważam za genialną piosenkę, ale to temat na inną okazję :)) wiem, że w istotny sposób przyczyniliśmy się do jego dobrego samopoczucia na weselu.

Nie będziesz mieć problemu, jeśli lubisz muzykę Disco Polo

Właściwie tego dzisiejszego tekstu nie musisz czytać, jeśli lubisz się bawić przy muzyce Disco Polo. Dla Ciebie ta muzyka nie będzie problemem i być może (poniekąd słusznie) uznasz tytuł dzisiejszych rozważań i je same w sobie za przesadzone.

Problem jest wówczas, gdy tej muzyki nie lubisz i nie chciałbyś, by na Twoim weselu była ona grana.

Sedno problemu wspomnianego wesela ze szczęśliwie niezrealizowanym linczem polegał na tym, że do stołu obrad na etapie planowania jego przebiegu zaproszone były jedynie dwie strony: Para Młoda i Zespół.

Para Młoda chciała mieć zespół, który nie gra Disco Polo. Zespół dobrze się w to oczekiwanie wpisywał. Zabrakło jednak przy tym stole istotnego dla wyniku całości gracza: Gości, którzy okazali się wyjątkowo gorliwymi fanami tejże muzyki. Ich nikt przed weselem nie pytał, czy chcą zespół, który Disco Polo nie gra. Oni jednakże takiego zespołu nie chcieli.

Jeśli więc podobnie jak owa Para Młoda nie chcesz, by na Twoim weselu grane było Disco Polo, to bardzo, bardzo uważnie powinieneś przemyśleć, kogo na swoje wesele zapraszasz.

Nie kto inny bowiem, jak zaproszeni goście tworzą ostateczny klimat każdego wesela.

Jak do kwestii Disco Polo podchodzi dziś zespół Double Wings
i co w tym temacie mógłbym Ci doradzić

W dalszym ciągu raczej staramy się unikać skojarzenia naszego zespołu z muzyką Disco Polo (ma to swoje naprawdę głębokie uzasadnienie 😉 Nie mniej dla dobra większości, wesela (i nas samych ;O) – potrafimy wybrnąć z sytuacji, gdy ów gatunek muzyki przedstawiany jest jako jedyny, najbardziej pożądany i konieczny klucz do sukcesu toczącej się właśnie imprezy.

Osobiście zaś zdążyłem kilka piosenek z tego gatunku naprawdę polubić.

A co mogę doradzić Tobie?

Jeśli naturalnie lubisz Disco Polo, to w tym temacie nie potrzebujesz żadnej mojej rady. Jeśli jej jednak nie lubisz, to rozważ to, co napiszę.

Jeśli na Twoim weselu goście będą się fajnie bawili mimo braku Disco Polo – masz problem z głowy. Jeśli nie będą się bawić, a w zamian za to zdecydowanie domagać się będą tej muzyki – pozwól, aby kilka, czy kilkanaście utworów zostało dla nich zagranych (przygotuj się do tego ewentualnie wcześniej wybierając takie piosenki, które są dla Ciebie do przyjęcia).

I potraktuj to jako wyraz swojej głębokiej i serdecznej życzliwości wobec nich. Masz bowiem do czynienia z podobnym poziomem niedojrzałości, jak w przypadku dzieci, których upodobania smakowe nie wykształciły się jeszcze na tyle, by z frajdą podobnej miary zajadać czekoladę co podawane właśnie przez Ciebie szparagi.

Nie pozwól, by „czekolada” była jedynym, czy dominującym „muzycznym posiłkiem” na Twoim weselu. Zadbaj jednak, by i ona była obecna, jeśli już zapraszasz na wesele gości, którzy lubią ją najbardziej.

Z pozdrowieniami!

– Sylwek

Sylwester Laskowski
Wodzirej Double Wings

Niebanalne Pomysły
na Wesele

Wszystko, co powinieneś wiedzieć i o co warto zapytać

Zobacz więcej

Przy Disco Polo wszyscy najlepiej (?) się bawią

Przy Disco Polo wszyscy najlepiej (?) się bawią

Wodzireje Double Wings Przy Disco Polo wszyscy najlepiej (?) się bawią To fakt, największe tłumy pojawiają się na parkiecie, gdy nagle uderzasz w tę nutę. Mylą się jednak Ci, którzy twierdzą, że Disco Polo to najlepsza muzyka do tańca. Wyjaśnienie jest tu proste....

Disco Polo’wo zawężone muzyczne horyzonty

Disco Polo’wo zawężone muzyczne horyzonty

Wodzireje Double Wings Disco Polo'wo zawężone muzyczne horyzonty Panowie, zagrajcie coś do tańca... Brzmi to jak żart, choć po chwili refleksji śmiesznym to nie jest. Podchodzi do nas na wesel gość i prosi - cytuję - „Panowie, zagrajcie coś do tańca…” I wiem, że nas...

Zespół na Sylwestra bez Disco Polo

Zespół na Sylwestra bez Disco Polo

Zespół muzyczny Double Wings Zespół na Sylwestra bez Disco Polo Swego czasu, graliśmy z naszym zespołem na zabawie Sylwestrowej. Manager eleganckiego hotelu poinformował nas, że będziemy gościć elitę miasta. W owym czasie na topie była „Ona tańczy dla mnie”. O tej...

Zespół na wesele bez Disco Polo

Zespół na wesele bez Disco Polo

Zespół muzyczny Double Wings Zespół na wesele bez Disco Polo To był rok 2009, albo 2010. Dumny jeszcze byłem z tego, że nie gramy Disco Polo i otwarcie starałem się odstraszyć od nas każdą z tych par, które na swoim weselu takiej muzyki by oczekiwały. Otrzymaliśmy...

Muzyka na wesele, a muzyka weselna

Muzyka na wesele, a muzyka weselna

Wodzireje Double Wings Muzyka na wesele, a muzyka weselna Muzyka to szczególny język. To język szczególnie mocno oddziałujący na nasze uczucia. Na weselach tych uczuć nie brakuje. Czasem są to uczucia głębokie, szerokie, wielobarwne. Innym razem proste, jednotorowe,...

Wybór muzyki na wesele

Wybór muzyki na wesele

Wodzireje Double Wings Wybór muzyki na wesele Wybór wydaje się prosty – trzeba grać to, co ludzie – uczestnicy wesela – lubią. Zdaje się więc, że wystarczy w takim razie tylko zapytać ich wcześniej, albo nawet w trakcie wesela o ich preferencje i problem rozwiązany....

Prezenter muzyczny · Warszawa

Prezenter muzyczny · Warszawa

Double Wings DJ Prezenter muzyczny · Warszawa Prezenter muzyczny to osoba „prezentująca” różnorodne nagrania muzyczne. Prezenter nie jest, a przynajmniej nie musi być muzykiem. On nie tworzy muzyki, on jej nie gra w takim sensie w jakim gra ją muzyk – on ją w stu...

Muzyka na wesele – od pojedynczego dźwięku do dzieła muzycznego

Muzyka na wesele – od pojedynczego dźwięku do dzieła muzycznego

Wodzireje Double Wings Muzyka na wesele od pojedynczego dźwięku do dzieła muzycznego Od dźwięku się zaczyna. Pojedynczy dźwięk, nuta jest podstawą wszystkiego, z niej, a raczej z nich tworzona jest muzyka. Muzyka jest pojęciem ogólnym. Często używamy określeń bardziej...

Muzyka na Imprezy · e-book

Muzyka na Imprezy · e-book

Wodzireje Double Wings Muzyka na imprezy · e-book Jestem muzykiem – tak zarówno w sensie wykonywanej praktyki zawodowej, jak też w sensie formalnego wykształcenia. By jakoś za długo się na ten temat nie rozwodzić napiszę tylko tyle, że ukończyłem Warszawską Akademię...

Disco Polo!!! …i inne problemy z repertuarem na wesele ;)

Disco Polo!!! …i inne problemy z repertuarem na wesele 😉

Double Wings Cover Band Disco Polo!!! …i inne problemy z repertuarem na wesele 😉 Jak to mówią, na weselu grać trzeba dla wszystkich. Że nie jest to proste o tym wie każdy, kto kiedykolwiek próbował to robić. Okazuje się bowiem, że z pozoru oczywiste rozwiązanie, nie...

Krótki dialog na temat „Grania na żywo”

Krótki dialog na temat „Grania na żywo”

Zespół muzyczny Double Wings Krótki dialog na temat „Grania na żywo” Dostałem maila następującej treści: "Może masz dobre intencje, w tym co piszesz, ale czy własna reklama ma polegać właśnie na tym, aby wyżywać się na innych? A co gorsza uczyć i pokazywać jak grać...

Wizyta w programie „Pytanie na śniadanie”

Wizyta w programie „Pytanie na śniadanie”

Wodzireje Double Wings Wizyta w programie „Pytanie na śniadanie”Jak to w programie „Pytanie na śniadanie” – czasu niewiele. Udało się jednak rozwinąć nieco szerzej temat muzyki Disco Polo i problemu, jaki na weselu z nią się wiąże. To są bardzo cenne lekcje....

Jak sprawdzić, czy zespół na weselu gra na żywo?

Jak sprawdzić, czy zespół na weselu gra na żywo?

Zespół muzyczny Double Wings Jak sprawdzić, czy zespół na weselu gra na żywo? (Temat tylko z pozoru jest banalny. Osobiście byłem na weselu gdzie zespół grał 100%… z playbacku. Nawet wokale nie były na żywo. I nie miałem poczucia, by goście i młodzi byli tego...

„Ściemniacze” i „Atrapy” na scenie cz. II – zespół na wesele

„Ściemniacze” i „Atrapy” na scenie cz. II – zespół na wesele

Zespół muzyczny Double Wings „Ściemniacze” i „Atrapy” na scenie cz. II. Zespół na weseleKontynuuję wątek zespołów podszywających się pod „grające na żywo”. Powtórzę raz jeszcze. Nie krytykuję gry z podkładami. Do dziś robią to i najlepsi. Krytykuję fałszowanie tego...

Wesele bez Disco Polo

Wesele bez Disco Polo

Zespół muzyczny Double Wings Wesele bez Disco Polo „Jeżeli uwielbiasz słuchać muzyki Disco Polo, przy niej chciałbyś przede wszystkim się bawić, jeżeli lubisz pieprzne przyśpiewki i oczekujesz zabaw z niedwuznacznym podtekstem – z pewnością Double Wings nie jest...

Tani zespół na wesele

Tani zespół na wesele

Zespół muzyczny Double Wings Tani zespół na wesele Słowo ze strony muzyka na temat ceny zespołu na wesele. Po pierwsze zdaje się, że zespół Double Wings nie należy do najtańszych. Sprawa jednak wygląda inaczej, gdy się spojrzy na „zaplecze”. Niech żyją dyskietki,...

Muzyka na imprezy

Muzyka na imprezy

Muzyka na imprezyMuzyka dla uczestników imprezy jest niczym wiatr dla szybujących orłów. Rodzaj, siła oraz głębokość wzbudzonych emocji i uczuć jest wynikiem odpowiedniego jej doboru, jak również jakości i sposobu jej wykonania. Koncert, dyskoteka, bal rządzą się...

Repertuar na wesele – porady DJ’a

Repertuar na wesele – porady DJ’a

Double Wings DJ Repertuar na wesele - porady DJ'aW temacie ustalania repertuaru muzycznego na swoje wesele dwóch skrajności warto unikać: Braku zainteresowania tym, co na weselu będzie grane Ustalenie dokładnie, co i kiedy będzie grane Pokrótce omówimy oba błędy. Błąd...

Zawód? – „Wodzirej”

Zawód? – „Wodzirej”

Wodzireje Double WingsZawód? – „Wodzirej”Napisała do mnie pewna pani i zadała dziewiętnaście pytań. 1. Jest pan założycielem zespołu weselnego, prowadzi pan bloga o pracy wodzireja, no i przede wszystkim aktywnie prowadzi wesela. Czy da się z tego wyżyć? Myślę, że...

Telewizja, pytania i disco polo

Telewizja, pytania i disco polo

Wodzireje Double WingsTelewizja, pytania i disco polo Muzyka disco polo zdaje się być coraz bardziej popularna i w coraz szerszych kręgach akceptowana. Są tacy którzy bez niej nie wyobrażają sobie zabawy, są też tacy którzy jej znieść nie mogą, a są i tacy dla których...

Lista utworów do zagrania na weselu

Lista utworów do zagrania na weselu

Wodzireje Double WingsLista utworów do zagrania na weseluPodczas rozmów z Młodymi często sugeruję, że im więcej Młodej Pary w centrum uwagi, im więcej ich pomysłów, akcentów, które będą się kojarzyć z nimi – tym lepiej dla ich wesela. Jedną z rzeczy, która bardzo...

Piosenki na wesele

Piosenki na wesele

Wodzireje Double WingsPiosenki na weseleW związku z rozpoczęciem kolejnego sezonu weselnego znajomy zapytał mnie, czy już przejrzałem najnowsze listy przebojów, żeby wiedzieć, co grać. Był nieco zdziwiony, gdy odpowiedziałem, że nie, i że w kontekście muzyki do grania...

Im starsze, tym lepsze?

Im starsze, tym lepsze?

Wodzireje Double WingsIm starsze, tym lepsze?Polskie piosenki są jak wino – im starsze tym lepsze. Trochę przesadzam, ale czy tak bardzo? Czy nie wracamy z sentymentem do takich piosenek, czy na ich dźwięk nie mamy ochoty wykonywać „zjawisk ruchowych będący...

Co nieco o muzyce z płyt

Co nieco o muzyce z płyt

Wodzireje Double WingsCo nieco o muzyce z płytW poprzednim wpisie zachęcałem aby na Waszym weselu zagrał naprawdę dobry zespół i dałem parę wskazówek, jak można taki zespół znaleźć. Dziś przedstawię kilka zalet rozwiązania, w którym muzyka na weselu odtwarzana jest z...

Wybór zespołu muzycznego na wesele

Wybór zespołu muzycznego na wesele

Wodzireje Double WingsWybór zespołu muzycznego na weseleJestem przekonany, że wybór dobrego zespołu to gwarantowana świetna zabawa do białego rana. Warto zatem odpowiednio wcześnie zadbać o jego zarezerwowanie – dobre zespoły są po prostu rozchwytywane. Jak znaleźć...