Zawód? – „Wodzirej”

Napisała do mnie pewna pani i zadała dziewiętnaście pytań.

1. Jest pan założycielem zespołu weselnego, prowadzi pan bloga o pracy wodzireja, no i przede wszystkim aktywnie prowadzi wesela. Czy da się z tego wyżyć?

Myślę, że tak, niemniej w moim przypadku nie jest to jedyny zawód jaki wykonuję. Ukończyłem dwa kierunki studiów – Akademię Muzyczną oraz Politechnikę i dziś prócz prowadzenia własnej działalności gospodarczej w branży rozrywkowej pracuję również w Instytucie Łączności w Warszawie.

2. Jest pan zapraszany na wesela w całej Polsce. Czy są widoczne różnice w zabawie ludzi w górach i nad morzem? Regionalizmy dają jeszcze znać o sobie?

Trochę się to wszystko ujednoliciło, nie mniej nadal jako kurp z pochodzenia, a mazur z aktualnego miejsca zamieszkania, z pewnym respektem jadę prowadzić wesela na dalekim południu. 😉

Z jednej strony telewizja, internet, radio o zasięgu ogólnopolskim doprowadziły do sytuacji, że wszyscy znamy te same piosenki, to samo jest w danym czasie na „topie”, oglądamy te same programy rozrywkowe i w efekcie stajemy się do siebie coraz bardziej podobni. Nowoczesność staje się poniekąd synonimem „jednakowości”. Widać to zwłaszcza wśród ludzi młodszego pokolenia.

Z drugiej strony nadal w niektórych miejscach odnajduje się pewne mocno ugruntowane tradycje i zwyczaje, które czynią wesela w tych miejscach w jakiś sposób dla ludzi przyjezdnych oryginalnymi i nietypowymi. I zdaje się, że te zwyczaje i tradycje milsze są starszemu pokoleniu.

3. A różnice między wsią a miastem?

Ocena jest tu o tyle trudna, że wiele, a być może nawet większość wesel, które mam okazję prowadzić odbywa w mniejszych miejscowościach i to nawet wtedy, gdy nowożeńcy pochodzą z dużego miasta. Wynika to chyba głównie z dostępności i atrakcyjności lokali położonych poza miastem. Atrakcyjność ta kryje się w mojej ocenie głównie w intymności, którą lokale położone poza miastem zapewniają, a co w kontekście wesel jest cechą niezwykle pożądaną.

Myślę, że pewną różnicę pomiędzy wsią a miastem można zaobserwować w czasie przed weselnym. Do dziś na wsiach zaobserwować można zwyczaje takie jak przystrajanie ogrodzeń wokół domu panny młodej, czy tak zwane „bramki” zastawiane na drodze, którą jadą do ślubu, czy na wesele nowożeńcy, a czego w dużych miastach raczej się już nie spotyka.

Jeśli zaś w Pani pytaniu zawarte było poszukiwanie rwanych z płotów przysłowiowych sztachet na wiejskich weselach, to takiego doświadczenia nie posiadam. 😉

Myślę też, że granica pomiędzy kulturą, a jej brakiem przebiega innymi ścieżkami niż granica pomiędzy środowiskiem wiejskim i miejskim.

4. Czy często zdarzają się kłopotliwi goście i jakieś trudne sytuacje na weselach?

Często może nie, nie mniej faktycznie zdarzają się. Chyba niezmiennie królują tu dwa czynniki – fanatyczne umiłowanie muzyki Disco Polo i alkohol.

5. Muzyka Disco Polo jest problemem na weselach?

Problemem bywa zarówno muzyka Disco Polo, jak i jej brak. I w niektórych sytuacjach jest to w mojej ocenie problem nierozwiązywalny.

Aby to lepiej wyjaśnić przytoczę wyniki pewnej ankiety, którą swego czasu przeprowadzono na jedynym z dużych portali internetowych. Respondentom zadawano dwa pytania: „Jakiej muzyki słuchasz przede wszystkim?”, a następnie „Jakich rodzajów muzyki słuchasz jeszcze?”. Następnie uszeregowano to według kryterium szerokości upodobań muzycznych.

Okazało się, że osobami o najszerszych horyzontach muzycznych były osoby, które najchętniej słuchały jazzu. Oni to na pytanie czego słuchają jeszcze odpowiadali „wszystkiego”.

Osobami o najwęższych horyzontach muzycznych okazali się być ludzie, którzy przede wszystkim słuchają Disco Polo. Oni to na pytanie, czego słuchają jeszcze odpowiadali zwykle… „niczego”.

Wnioski z ankiety były proste: o ile muzyka jazzowa uwrażliwia i poszerza horyzonty upodobań muzycznych, o tyle muzyka Disco Polo działa w sposób odwrotny.

Poważny problem z muzyką Disco Polo na weselach pojawia się wówczas, gdy mamy do czynienia z jednej strony z ludźmi o szerszych upodobaniach muzycznych, a z drugiej z tymi, dla których Disco Polo jest muzyką najbardziej pożądaną, co de facto sprowadza się do tego – idąc po linii wniosków z przytoczonej ankiety – że jest to dla nich jedyna muzyka, jakiej pożądają. I za każdym razem, gdy grane jest coś innego, dla zagorzałych fanów Disco Polo jest to problem.

Z drugiej strony dla ludzi o szerszych horyzontach muzycznych problemem i to nie małym jest sytuacja, w której ta muzyka miałaby się stać dominującą, lub co gorsza jedyną.

Z muzyką Disco Polo na weselach jest jeszcze jeden problem. W większości przypadków teksty piosenek Disco Polo są całkowicie sprzeczne z treściami i przesłaniem, którym wesele powinno służyć. Ślub jest z natury swojej pochwałą wierności i wyłączności seksualnej, podczas gdy teksty Disco Polo wyjątkowo często idą radykalnie w inną stronę.

6. A czy Polacy potrafią się bawić bez alkoholu?

Znowu uproszczeniem byłoby powiedzieć tak, lub nie. Z jednej strony spotykamy się z ludźmi, dla których nie do pomyślenia jest, by na weselu miałoby alkoholu brakować. Z drugiej z powodzeniem organizuje się wesela, na których nie podaje się go wcale.

Bywają wesela, na których blok zabawy tanecznej rozpoczyna się od ustawienia solidnej kolejki do barmana. Bywają wesela, na których mimo woli Pary Młodej, by było ono bezalkoholowe, ktoś gdzieś ukradkiem się solidnie ulula, albo siedzi przy stole obrażony, bo jest zdania, że bez alkoholu bawić się nie da. Bywają wesela, gdzie mimo wszechobecnego alkoholu ma się odczucie, że granica stosowności nawet na moment nie została przekroczona. I bywają wesela, gdzie alkoholu nie ma wcale, a zabawa jest naprawdę przednia.

Ostatecznie bardzo złym świadectwem o człowieku byłaby jego nieumiejętność bawienia się bez alkoholu. Rodzimy się trzeźwi. Jako dzieci, jesteśmy trzeźwi. A jak wiadomo dzieci są mistrzami zabawy.

Coś istotnego gubi więc człowiek, który nabiera przekonania, że bez alkoholu bawić się nie da.

Myślę, że bardzo pozytywną rolę w uświadomieniu tego ostatecznie oczywistego faktu odegrały różnego rodzaju ruchy proabstynenckie. To za ich sprawą przestało być oczywiste, że na weselu pić trzeba i że odmowa picia miałaby być czymś niestosownym.

7. Czy Polacy lubią oczepiny? Walczymy zacięcie o muszkę i welon?

Chyba nie mniej często co zaciekłą walkę o muszkę widuję tę samą muszkę lądującą na ziemi, po którą ktoś ostatecznie niezbyt chętnie się schyla. Trzeba tu mieć na uwadze trzy kwestie.

Po pierwsze wiele osób nie lubi być w centrum uwagi, a z tym ostatecznie choćby na moment wiąże się bycie nowym panem młodym, czy nową panią młodą.

Po drugie, łapiąc welon czy muchę nie wiemy dokładnie, co nas czeka. Więcej, niejednokrotnie możemy się spodziewać, że osoba prowadząca zabawę postawi nas w sytuacji dla nas kłopotliwej, ośmieszającej, czy niesmacznej. W Internecie możemy znaleźć wystarczająco dużo dowodów na to, że takie sytuacje na weselach w dalszym ciągu się zdarzają.

Po trzecie wreszcie, osobom młodym chyba mniej już dziś spieszno do ślubu, niż to było w czasach, gdy tradycja rzucania welonem i muchą się rodziła.

Jeśli zaś chodzi o oczepiny, które sam definiuję nieco szerzej niż tylko moment wyboru nowej pary młodej, to spotykam zarówno pary, które tę część wesela bardzo lubią, jak i takie, które na swoim weselu mieć ich nie chcą.

Bywają też i takie pary, które mimo pierwotnej niechęci do oczepin, zmieniają zdanie na ich temat w chwili, gdy ktoś przedstawi im fajny, atrakcyjny, pogodny i zachowujący stosowny poziom scenariusz.

8. Czy Polacy są przesądni? Czy dalej czekają ze ślubem na miesiąc z literą „r”?

Nie ma już takiego miesiąca w którym nie prowadziłem wesela. Nie spotkałem też pary, która wybrała określony miesiąc, bo w jego nazwie znajduje się litera ‚r’. Najczęściej po prostu wybiera się ciepłe miesiące. Większość ludzi woli wziąć ślub w lipcu bez „r” niż w grudniu z „r”.

9. Czyli Wielki Post też wchodzi w grę?

Zasadniczo nie prowadzę imprez w Wielkim Poście. Nie ma też zbyt dużo zapytań o imprezy w tym okresie. Nie mniej zdażyło mi się raz prowadzić wesele w tym czasie. Omyłkowo, bez dokładnego sprawdzenia, czy termin wypada w okresie postu przyjąłem zlecenie. Gdy już byłem tego świadomy, podjąłem decyzję, że wywiążę się z zobowiązania.

10. Kto najczęściej planuje wesele. Kobiety czy mężczyźni?

Mam wrażenie, że w okresie poszukiwań bardziej aktywne są kobiety. Większość zapytań, telefonów, emaili otrzymuję właśnie od kobiet. Mężczyźni uaktywniają się zwykle dopiero na etapie podejmowania decyzji.

Klasycznym w korespondencji jest zdanie typu „muszę tę kwestię przedyskutować z narzeczonym”.

11. Skąd pan czerpie pomysły? Czy jest jakaś wodzirejska encyklopedia?

Myślę, że coś na kształt wodzirejskiej encyklopedii powoli się tworzy. Od wielu lat w różnych miejscach Polski odbywają się kursy dla wodzirejów. Bardzo dużo materiałów pomocnych w pracy wodzireja znaleźć można w Internecie. Inspiracje czerpać można również z telewizji, z programów rozrywkowych, kabaretów czy musicali.

Jest też dość sporo książek na temat animacji zabaw czy aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego.

12. A czy zdarzyła się panu podczas imprezy jakaś bardzo zaskakująca czy zabawna sytuacja? Coś co często pan opowiada?

Powiem tu o dwóch rodzajach rzeczy.

Po pierwsze, co jakiś czas spotykam się z jakąś szczególnie ujmującą inicjatywą ze strony Pary Młodej. Może to być sposób, w jaki dziękują swoim rodzicom, sposób, w jaki przystroją salę weselną, czy też sposób w jaki zatańczą swój pierwszy taniec.

Z drugiej strony niezmiennie smakuje mi świadomość wagi wydarzeń, w jakich biorę udział – wydarzeń dla konkretnych ludzi przełomowych i bardzo poruszających emocjonalnie. I coraz częściej na weselach myślę o swoich własnych dzieciach. Myślę, nie tylko dlatego, że kolejny weekend spędzam bez nich, ale dlatego, że wesela bardzo mocno podkreślają wagę, piękno i znaczenie tych więzi.

Oczywiście nie opowiadam o tym często. I nie są to tak spektakularne sytuacje, jak złamanie podczas wyprzedzania dyszla w przyczepie zapakowanej po brzegi sprzętem w drodze na wesele, zapomnienie butów, spinek do koszuli i pasa do smokingu, czy wylądowanie w szpitalu w trakcie prowadzonego przez siebie wesela. Nie mniej będąc już na wodzirejskiej emeryturze myślę, że o nich będę przede wszystkim pamiętał.

13. A miał pan sytuację taką jak z „Testosteronu”? Że wesele się odbyło, tylko panny młodej brakowało…

Na szczęście nie. Choć zdarzało się oczywiście, że się pary po zaręczynach rozstawały i w efekcie ślub i wesele były odwoływane.

14. Jak pan patrzy na wesela teraz, a jakie było pana spojrzenie, gdy pan zaczynał pracować jako wodzirej?

Gdy podejmowałem decyzję, by zaangażować się w prowadzenie wesel, a wcześniej jeszcze, by jako muzyk zacząć grać na weselach, traktowałem wesela jako środek do pewnego celu. Na potrzeby innego projektu muzycznego potrzebowałem dobrego sprzętu i wesela miały mi ten zakup sfinansować. Nie przypuszczałem wówczas, że owo przedsięwzięcie nabierze takiego rozmachu, że same wesela przestaną być tylko środkiem, a staną się faktycznie celem i że tak istotna przemiana zajdzie we mnie samym.

Zacznę może od tej ostatniej kwestii.

Nigdy nie przypuszczałem, że mogę założyć własną firmę. Dziś daję pracę kilkunastu osobom. Proste prowadzenie wesel, bo faktycznie przy pewnych naturalnych predyspozycjach jest to proste, stało się dla mnie nośnikiem i sposobnością do rozwijania wielu umiejętności, które albo już wcześniej były moją pasją, albo jeszcze nie miały okazji nimi się stać, bo nie przypuszczałem, że są dla mnie osiągalne lub nie miałem okazji ich zasmakować.

Od chwili założenia grupa Double Wings gromadzi już nie tylko muzyków, ale również wodzirejów, dj’ów, fotografów i kamerzystów. I każda z tych ról leży również w obszarze mojego osobistego rozwoju.

Przez wiele lat broniłem się przed graniem na weselach. Odczuwałem to jako powód do wstydu dla człowieka z wyższym wykształceniem muzycznym. Dziś, mimo, że w wielu sytuacjach wymaga nieco dłuższego wyjaśnienia moje stwierdzenie „gram na weselach”, to wewnętrznie mam poczucie, że z jednostkowego punktu widzenia nie ma ważniejszego powodu do świętowania, niż decyzja oddania swojego życia w ręce drugiego człowieka.

Niebanalność wesel wynika z tego, że jest ono świętowaniem z bardzo niebanalnego powodu. Żywa świadomość tego faktu daje poczucie, że w tej branży służy się naprawdę niebanalnej sprawie.

15. Co to znaczy wygrać wesele? Co jest receptą na sukces?

W takim najbardziej chyba powszechnym rozumieniu sukces wesela mierzony jest jakością zabawy w jego trakcie. Dobre, fajne wesele to takie, na którym goście fajnie się bawili. Trzeba jednak mieć świadomość, że po pierwsze nie każdy musi takie kryterium sukcesu uznawać za najważniejsze, a jeśli już nawet, to w różny sposób może sobie wyobrażać ową fajną zabawę.

Pytając zatem o sukces wesela trzeba wcześniej zapytać z czyjej perspektywy dokonujemy oceny oraz jak została sformułowana miara sukcesu tego wesela.

Dla niektórych osób fajne wesele, to takie, na którym mogli sobie solidnie potańczyć. Dla innych wesele, na którym w miłej scenerii uroczego pleneru mogli sobie długo pogadać z osobami, których od wielu już lat nie widzieli.

W idealnej sytuacji najlepiej byłoby dawać każdemu z uczestników wesela to, czego on chce lub potrzebuje. Wspomniany wcześniej przykład muzyki Disco Polo pokazuje jednak, że nie zawsze jest to możliwe.

Kiedyś sformułowałem sobie taki 7 punktowy przepis na udane wesele dla nowożeńców.

  1. Po pierwsze trzeba zacząć od wielkiej wizji, wyobrazić sobie coś, o co naprawdę warto zabiegać.
  2. Po drugie nowożeńcy muszą przejąć stery w organizacji wesela, tak by faktycznie móc zrealizować to, co ich wielka wizja zawiera.
  3. Po trzecie trzeba wyznaczyć cel, który chce się osiągnąć, owo dominujące kryterium sukcesu.
  4. Po czwarte trzeba z uwagą przygotować scenariusz wesela, który będzie zmierzał do realizacji tego celu.
  5. Po piąte, należy zaprosić sprzymierzeńców, czyli gości, którzy ów cel podejmą, którzy w zaproponowaną przez nowożeńców „grę” będą chcieli grać.
  6. Po szóste, trzeba tak dobrać wszystkich zatrudnianych podwykonawców, by jak najlepiej wpisywali się w przyjętą wizję wesela i by skutecznie mogli realizować wyznaczony cel.
  7. I po siódme – już podczas wesela nowożeńcy powinni być obecni i zaangażowani, tak, by swoją własną postawą dawali przykład i potwierdzali kierunek, który obrany cel wyznacza.

16. A czy można zagwarantować, że wesele na pewno się uda?

Zagwarantować, że się uda nie można, nie mniej można złożyć wiarygodną obietnicę, że od początku do końca będzie się zabiegało o to, by wesele zakończyło się zwycięstwem.

Problem bowiem polega na tym, że spośród trzech kluczowych dla ostatecznego wyniku graczy – Pary Młodej, podwykonawców i zaproszonych gości – Ci ostatni zwykle nie są zapraszani do stołu rozmów przed weselem.

Goście przed weselem nie składają obietnicy, że będą się fajnie bawić. Oni raczej takiej fajnej zabawy oczekują. Oni też ostatecznie z racji na swoją liczebność najmocniej wpływają na ostateczny klimat wesela.

A ich wolna wola – dobra lub zła, upodobania lub antypatie, szerokie horyzonty lub ograniczenia i stereotypy niezmiennie pozostają źródłami niepewności i czynnikiem przesądzającym o ostatecznym wyniku weselnych zmagań.

17. Czy lokal, który wybieramy ma duże znaczenie?

Oczywiście tak. To czy lokal nam się podoba, czy klimatem dobrze wpisuje się w stylistykę naszego wesela, to jaką ma akustykę, jak rozmieszczona jest część taneczna względem części jadalnej, to ile pomieszczeń zostało udostępnione gościom, czy są miejsca noclegowe, czy jest wokół sali ładny plener, czy obsługa jest miła i sprawna, a właściciele elastyczni – to wszystko wpływa na całościowy klimat wesela.

18. A czy rodzice mocno wtrącają się w wybory młodych?

W większości przypadków, z którymi się spotykam mam wrażenie, że to para młoda trzyma w rękach stery organizacji swojego wesela. Często są to osoby, które się same utrzymują, bywa, że są również sponsorami swojego wesela.

Nie mniej zdarzały się i takie sytuacje, że zatrudniany byłem przez rodziców i od nich otrzymywałem wszystkie wskazówki odnośnie przebiegu wesela ich dzieci. Te zaś po raz pierwszy widziałem dopiero w dniu wesela.

19. Jakaś rada dla przyszłych małżonków odnośnie organizacji tej najważniejszej imprezy w życiu?

Myślę, że każda para chciałaby, aby ich wesele było oryginalne, niepowtarzalne, w jakimś sensie „inne”. I jest na to jeden bardzo prosty sposób: zróbcie coś od siebie, coś własnego, osobistego.

Wnieście w swoje własne wesele osobisty rys, osobistą nutę, własny odcisk palca. Nie oddelegowujcie wszystkiego w ręce profesjonalistów. Jeśli nawet bowiem zrobiliby to szybciej, dokładniej, lepiej, smaczniej, ładniej i jakkolwiek by jeszcze – to nigdy nie zrobią tego w taki sposób, w jaki zrobilibyście to Wy. Nie zrobią tego, bo nie są Wami. A to ostatecznie nie ich, tylko Wasze wesele i jak żadnych innych, właśnie Waszych śladów na nim potrzeba.

Z serdecznymi pozdrowieniami dla Nowożeńców! 🙂

Sylwester Laskowski
Wodzirej Double Wings

Niebanalne Pomysły
na Wesele

Wszystko, co powinieneś wiedzieć i o co warto zapytać

Zobacz więcej

Dlaczego wesela nie rozpoczynają się w fajny sposób?

Dlaczego wesela nie rozpoczynają się w fajny sposób?

Wodzireje Double Wings Dlaczego wesela nie rozpoczynają się w fajny sposób? Niebanalne pomysły na weseleDlaczego niektóre wesela nie rozpoczynają się w fajny sposób? Na początek wyjaśnię, co mam na myśli, mówiąc „fajnie” rozpocząć wesele. Fajnie, znaczy dla mnie:...

Wodzirej na wesele międzynarodowe

Wodzirej na wesele międzynarodowe

Wodzireje Double Wings Wodzirej na wesele międzynarodowe Miłość nie zna granic. Nie straszne jej granice kultur, granice zwyczajów, granice państw, granice kontynentów. Pośród tego, co dzieli, co czyni nas innymi, snuje nici i tworzy więzy, by dać poczucie, żeśmy w...

Co może zrobić wodzirej, któremu związano ręce?

Co może zrobić wodzirej, któremu związano ręce?

Wodzireje Double Wings Co może zrobić wodzirej, któremu związano ręce? Problem, który tu opiszę nie jest wymyślony. Co pewien czas, czy to ja, czy któryś z moich kolegów wodzirejów spotyka się z sytuacją wymagań, których nie da się w sposób odpowiedzialny podjąć,...

Wodzirej – Dyrygent, czy pierwszy skrzypek w weselnej orkiestrze?

Wodzirej – Dyrygent, czy pierwszy skrzypek w weselnej orkiestrze?

Wodzireje Double Wings Wodzirej - Dyrygent, czy pierwszy skrzypek w weselnej orkiestrze? Napisałem swego czasu: „Rolą wodzireja jest bycie pierwszym skrzypkiem w Waszej orkiestrze (sporadycznie tylko „zmiennikiem dyrygenta”). Ochotne odpowiadanie na Wasze propozycje,...

Wodzirej na Niebanalne Wesele – Wywiad dla PR24

Wodzirej na Niebanalne Wesele – Wywiad dla PR24

Wodzireje Double Wings Wodzirej na Niebanalne Wesele Wywiad dla Polskiego Radia Zaprosili mnie do Polskiego Radia 24, co by o profesji wodzirejskiej słów rzec kilka. Z przyjemnością skorzystałem dzieląc się swym punktem widzenia, na rzeczony temat. Streszczając w...

Wodzirej – męskie podejście do sprawy

Wodzirej – męskie podejście do sprawy

Wodzireje Double Wings Wodzirej – męskie podejście do sprawy Jeśli uda się wyrwać mężczyzn na parkiet, jeśli sprawisz, że ruszą z zapałem do tańca w rytm muzyki – imprezę masz już wygraną. Mężczyznom przychodzi to trudniej (zresztą nie tylko to). Wielokrotnie, na...

Wsparcie przed weselem dla Pary Młodej

Wsparcie przed weselem dla Pary Młodej

Wodzireje Double Wings Wsparcie przed weselem dla Pary Młodej O roli jaką spełniać powienien (moim zdaniem) wodzirej na weselu pisałem już dużo. Zainteresowanych odsyłam w szczególności do artykułów zamieszczonych w tym miejscu. Ostatnia z rozmów na Skype, którą...

Najważniejsze narzędzie w pracy Wodzireja

Najważniejsze narzędzie w pracy Wodzireja

Wodzireje Double Wings Najważniejsze narzędzie w pracy Wodzireja Za jakieś trzydzieści cztery minuty podejmę już ostatnią próbę odespania wczorajszego wesela Agaty i Michała. A wiele już dziś ich czyniłem. Uroczy dworek Baśniowa w Rybienku Leśnym, w którym toczyły się...

Nasza misja

Nasza misja

Wodzireje Double WingsMisja Wodzirejów Double Wings"Dążymy do tego, byś doświadczył maksimum „frajdy” i „wzruszenia”, które uczynią Cię lepszym, bardziej pogodnym i bardziej szczęśliwym człowiekiem."To zwięźle wyrażone przesłanie, którym staramy się kierować, powstało...

Wodzirej z zespołem muzycznym grającym na żywo

Wodzirej z zespołem muzycznym grającym na żywo

Wodzireje Double WingsWodzirej z zespołem muzycznym grającym na żywoZespół muzyczny grający na żywo i wodzirej animujący zabawy taneczne na parkiecie to połączenie wyjątkowo atrakcyjne w kontekście imprez tanecznych. A zarazem jest to połączenie wyjątkowo rzadko w...

Jaką rolę na weselu pełni wodzirej?

Jaką rolę na weselu pełni wodzirej?

Wodzireje Double WingsJaką rolę na weselu pełni wodzirej?Z całą pewnością dobry wodzirej nie wyręczy Was w roli głównych gwiazd wieczoru. Nie liczcie na to. Zresztą, po latach nie bylibyście mu nawet za to wdzięczni. Rolą wodzireja na weselu jest być operatorem...

Czy na weselu potrzebny jest wodzirej?

Czy na weselu potrzebny jest wodzirej?

Wodzireje Double WingsCzy na weselu potrzebny jest wodzirej?Czy zawsze na weselu potrzebny jest wodzirej? Oczywiście nie. Nie mniej zawsze warto rozważyć zaproszenie go do współpracy. Sęk w tym, że nigdy przed imprezą do końca się nie wie, czy wodzirej będzie...

Dlaczego warto zaangażować na wesele wodzireja?

Dlaczego warto zaangażować na wesele wodzireja?

Wodzireje Double WingsDlaczego warto zaangażować na wesele wodzireja?Po pierwsze dobry wodzirej będzie Twoim doradcą na etapie opracowywania scenariusza. Zarówno zaproponuje Ci różnorodne rozwiązania na poszczególne elementy wesela, jak też i pomoże Ci dopracować...

Dobry Wodzirej na wesele

Dobry Wodzirej na wesele

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej na weseleDobry wodzirej to "drugie skrzydło" artystycznej oprawy wesela. Dobry zespół muzyczny, dobry DJ rozwiązują problem muzyki. Pozostaje jednak jeszcze do rozwiązania problem zabaw. Bywają zespoły weselne bez wodzirejów....

Wodzirej · Konferansjer

Wodzirej · Konferansjer

Wodzireje Double WingsWodzirej · KonferansjerProwadzenie imprez Funkcja, jaką pełni na imprezie prowadzący zależna jest od charakteru tej imprezy i celu, który zamierza się osiągnąć. Raz będzie to rola konferansjera, swoistego słownego łącznika pomiędzy kolejnymi...

Wodzirej i gorączka sobotniej nocy

Wodzirej i gorączka sobotniej nocy

Wodzireje Double WingsWodzirej i gorączka sobotniej nocyWodzirej na wesele nie może być do końca „zdrowym człowiekiem”. Jeśli ma skutecznie innych zarażać… no nie może! 😉 W istocie taka jest nasza rola – zarażać. Najlepiej tak, by nikt nie zauważył skąd błyskawicznie...

Dobry Wodzirej – Silne zaplecze

Dobry Wodzirej – Silne zaplecze

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Silne zapleczePowiadają, że Paganini swego czasu dokończył koncert mając do dyspozycji jedynie dwie struny w swoim podarowanym mu przez Giuseppe Guarneriego del Gesú z natury czterostrunowym instrumencie. Jak to się czasem mawia...

Dobry Wodzirej – Dobry warsztat

Dobry Wodzirej – Dobry warsztat

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Dobry warsztatGeniusz artystyczny wymaga perfekcji technicznej. W przeciwnym razie mamy do czynienia ze „zmarnowanym talentem” – w całości, albo w jakiejś części. Dlatego klasa wodzireja objawia się m.in. w tym, jak sprawnie...

Dobry Wodzirej – Sztuka aranżowania kontekstu

Dobry Wodzirej – Sztuka aranżowania kontekstu

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej Sztuka aranżowania kontekstuSą pewne cechy dobrego wodzireja, które zauważyć może jedynie wnikliwy obserwator. Z zasady, z definicji są one bowiem dyskretne, drugoplanowe i im mniej widoczne, tym lepiej. W tym też w pewnym sensie...

Dobry Wodzirej – Sztuka słowa i komunikatywność

Dobry Wodzirej – Sztuka słowa i komunikatywność

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Sztuka słowa i komunikatywnośćW licznych odsłonach swego „wystąpienia” Wodzirej na prowadzonej przez siebie imprezie jest po prostu konferansjerem, a jego jedynym (w pewnym uproszczeniu) narzędziem pracy staje się w danej chwili...

Dobry Wodzirej – Umiejętność śpiewania

Dobry Wodzirej – Umiejętność śpiewania

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Umiejętność śpiewaniaKiedyś pewnego profesora z Warszawskiej Akademii Muzycznej, który sprawnie poruszał się na kilku instrumentach muzycznych zapytano, na którym z nich granie sprawia mu największą przyjemność. Odpowiedział, że...

Dobry Wodzirej – Umiejętności taneczne

Dobry Wodzirej – Umiejętności taneczne

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Umiejętności taneczneSzukając cechy szczególnej, wyróżnika pozwalającego odróżnić wodzireja od konferansjera, prezentera, komika czy klauna to z całą pewnością tą cechą i tym wyróżnikiem będzie animacja zabawy tanecznej na...

Dobry Wodzirej – Umiejętności artystyczne

Dobry Wodzirej – Umiejętności artystyczne

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Umiejętności artystyczneKonkretna, wyrazista, życzliwa i pogodna osobowość to dla wodzireja podstawa, niezbędny fundament, to warunek konieczny skutecznego oddziaływania na uczestników imprezy. Nie jest to jednakże warunek...

Dobry Wodzirej – Dobra prezencja

Dobry Wodzirej – Dobra prezencja

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Dobra prezencjaNie szata zdobi człowieka i nie frak czyni wodzireja. Nie mniej jeśli wodzirej dobrze wygląda to z pewnością źle nie jest. Więcej nawet – zwykle tego się od niego oczekuje. Im wyższej rangi impreza, im bardziej...

Dobry Wodzirej – Gust i wyczucie sytuacji

Dobry Wodzirej – Gust i wyczucie sytuacji

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Gust i wyczucie sytuacjiInterakcja pomiędzy wodzirejem, a uczestnikami zabawy ma podwójny charakter. Z jednej strony wodzirej jest kreatorem, bezpośrednim inicjatorem poszczególnych wydarzeń. Z drugiej zaś jest odbiorcą tego, co...

Dobry Wodzirej – Odwaga i zdecydowanie

Dobry Wodzirej – Odwaga i zdecydowanie

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Odwaga i zdecydowanieCzy jest coś specyficznego, coś szczególnego, co miałoby wyróżniać wodzireja na wesele bezalkoholowe od wodzireja na wesele, na którym alkohol jest? Moja odpowiedź może być zaskakująca – i tak, i nie. Zacznę...

Dobry Wodzirej – Pomysłowość i poczucie humoru

Dobry Wodzirej – Pomysłowość i poczucie humoru

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej Pomysłowość i poczucie humoruLekko, zwiewnie, jakby bez wysiłku, jakby wszystko było proste, oczywiste, naturalne. Swobodnie i z dystansem – do siebie, innych i tego co się dzieje. Z rozmachem, a zarazem jakby od niechcenia, jakby...

Dobry Wodzirej – Szacunek i autorytet

Dobry Wodzirej – Szacunek i autorytet

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Szacunek i autorytetJako organizator imprezy masz prawo nadać jej określony kształt, charakter i klimat. Masz prawo wymyślić i założyć jej konkretny przebieg. Masz prawo opracować szczegółowy scenariusz i oczekiwać, że zostanie...

Dobry Wodzirej – Życzliwość wobec ludzi

Dobry Wodzirej – Życzliwość wobec ludzi

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - Życzliwość wobec ludziArtyści to specyficzni ludzie. Szczególna wrażliwość, nietypowe patrzenie na świat, świadomość swoich umiejętności i szczególnej inności, którą z łatwością nazywa się „wyższością” – to wszystko bez trudu...

Dobry Wodzirej – cechy i osobowość

Dobry Wodzirej – cechy i osobowość

Wodzireje Double WingsDobry Wodzirej - cechy i osobowośćOsobowość to podstawowy miernik klasy wodzireja. To fundament, na którym oprzeć się musi jakakolwiek artystyczna konstrukcja. Wodzirej nie jest jedynie aktorem, zręcznym wykonawcą określonej roli. Jest przede...

Niepotrzebny na weselu wodzirej

Niepotrzebny na weselu wodzirej

Wodzireje Double WingsNiepotrzebny na weselu wodzirej Ostatnie pytanie w poniedziałkowym programie „Pytanie na śniadanie” nie było skierowane do mnie, nie miałem więc możliwości na nie odpowiedzieć. Jego istota sprowadzała się do kwestii uzasadnienia wagi obecności...

Czym się kierować w wyborze wodzireja na swoje wesele?

Czym się kierować w wyborze wodzireja na swoje wesele?

Wodzireje Double WingsCzym się kierować w wyborze wodzireja na swoje wesele?Pierwsza odpowiedź wydaje się samoczynnie narzucać – ceną. Wiemy jednak, że w zakupie czegokolwiek cena ma dla nas znaczenie jedynie o tyle, o ile jest ona dla nas kłopotliwa. Zwykle (choć nie...

Snajperzy, czyli rzecz o wodzirejach

Snajperzy, czyli rzecz o wodzirejach

Wodzireje Double WingsSnajperzy, czyli rzecz o wodzirejachPracę nad tym e-bookiem zapowiadałem już jakiś czas temu. A w istocie, nie będąc jeszcze tego świadomym, zacząłem ją dużo przed tym, nim to publicznie ogłosiłem. No i jest! Jeszcze ciepły (by nie powiedzieć –...

Szalony wodzirej

Szalony wodzirej

Wodzireje Double WingsSzalony wodzirejCzasem, jak to się mówi „wpadam komuś w oko”. Coś we mnie, albo w tym, co robię na tyle przypadnie komuś do gustu, że chce mnie zaangażować w roli, w jaką – przyznaję – lubię się wcielać, czyli w rolę wodzireja. Jest to zawsze...

Bardzo lubię być wodzirejem :-)

Bardzo lubię być wodzirejem 🙂

Wodzireje Double WingsBardzo lubię być wodzirejem :-)Każdy z nas w czymś tam jest „amatorem”. Po tym krótkim wstępie 😉 przechodzę do rzeczy. Istotą wodzirejowania jest „praca z amatorami”. Jeśli tego nie lubisz – będziesz się męczył. W tym sensie sztukę wodzirejską...

A jednak Wodzirej nie jest pierwszym skrzypkiem…

A jednak Wodzirej nie jest pierwszym skrzypkiem…

Wodzireje Double WingsA jednak Wodzirej nie jest pierwszym skrzypkiem... Był czas, że w kontekście wesel tak właśnie określałem rolę Wodzireja – „pierwszy skrzypek w orkiestrze, w której dyrygentem są Państwo Młodzi”. Było to jednak raczej swoiste (wcale nie pobożne)...

Wodzirej – frajda bycia z ludźmi

Wodzirej – frajda bycia z ludźmi

Wodzireje Double WingsWodzirej – frajda bycia z ludźmi Wspólny śpiew w pierwszym odruchu bywa krępujący, zwłaszcza dla mężczyzn. Pokonanie owej krępującej bariery to w dużej mierze kwestia doboru śpiewanych piosenek, sposób ich wykonywania oraz ogólny klimat, jaki...

Wodzirej to nie pajac

Wodzirej to nie pajac

Wodzireje Double WingsWodzirej to nie pajac Inspiracją do napisanie tego krótkiego tekstu było dla mnie obejrzenie w internecie jednego wywiadu jakiego udzielił pewien rozpoznawany na rynku dość dobrze wodzirej, jak również refleksja jednego z fotografów, jaka...

45 pytań do Wodzireja

45 pytań do Wodzireja

Wodzireje Double Wings45 pytań do Wodzireja Wczoraj wieczorem odczytałem maila od Agnieszki Nowak, studentki V roku Pedagogiki,w zakresie profilaktyki i animacji społeczno- kulturalnej UŁ. Agnieszka pisze pracę magisterską na temat Wodzirejów. Zadała mi 45 pytań...

Wodzirej na wesele nie tylko z DJ

Wodzirej na wesele nie tylko z DJ

Wodzireje Double WingsWodzirej na wesele nie tylko z DJ Grupa Imprezowa Double Wings, której jestem członkiem oferuje na wesela cztery generalne opcje, z wodzirejem w roli – głównej chciałoby się rzec, nie mniej nazwę ją po prostu ważną. Po pierwsze – wodzirej na...

Jeden telefon, który wiele zmienia

Jeden telefon, który wiele zmienia

Wodzireje Double WingsJeden telefon, który wiele zmieniaWyobraź sobie, że wykonując jeden telefon rozwiązujecie w kontekście swojego wesela problem oprawy muzycznej, prowadzenia od strony konferansjerskiej, animacji zabaw, dekoracji światłem, fotografii i reportażu...

Wodzirej na wesele – czas napisać książkę ;)

Wodzirej na wesele – czas napisać książkę 😉

Wodzireje Double WingsWodzirej na wesele – czas napisać książkę ;)Było dla mnie rzeczą oczywistą, że będę wodzirejem, gdy w 2009 roku szykowałem się do zagrania z zespołem Double Wings pierwszego wesela. Nie pozostawiająca wątpliwości korzyść i wkład z takiej funkcji...

Wodzirej na wesele bezalkoholowe

Wodzirej na wesele bezalkoholowe

Wodzireje Double WingsWodzirej na wesele bezalkoholoweCzy jest coś specyficznego, coś szczególnego, co miałoby wyróżniać wodzireja na wesele bezalkoholowe od wodzireja na wesele, na którym alkohol jest? Moja odpowiedź może być zaskakująca – i tak, i nie. Zacznę od tej...

Wodzireja na wesele pomysł kolejny

Wodzireja na wesele pomysł kolejny

Wodzireje Double WingsWodzireja na wesele pomysł kolejnyWesele tematyczne, czemu nie!? Moi znajomi postanowili w niebanalny sposób świętować swoje zaślubiny, a ja dla nich lekko podtuningowałem ten pomysł. Jako, że oboje są pokoleniem lat 70-tych w takim stylu...

Czego nie widzi Wodzirej

Czego nie widzi Wodzirej

Wodzireje Double WingsCzego nie widzi WodzirejInterakcja Wodzireja z gośćmi weselnymi zaczyna się zazwyczaj w momencie ich przyjazdu na salę weselną. To co dzieje się wcześniej, a więc to co jest wesela przyczyną, jest zwykle dla Wodzireja niewidoczne. A dzieją się...

Wodzireje ruszają na wesela

Wodzireje ruszają na wesela

Wodzireje Double WingsWodzireje ruszają na weselaZaczyna się. Po zimowym rozprężeniu, wraz z nadejściem wiosny, Wodzireje Double Wings rozpoczynają kolejny lot w kierunku weselnych parkietów . Będziemy w salach weselnych, dworkach, pałacach, hotelach, parkach,...

Słów kilka o zasadach Wodzirejów

Słów kilka o zasadach Wodzirejów

Wodzireje Double WingsSłów kilka o zasadach Wodzirejów Double WingsZ organizacją imprezy wiążą się zawsze pewne pragnienia i oczekiwania. To naturalne, że zapraszając ludzi, na których nam zależy chcemy by czuli się dobrze, a tym samym chcemy się pokazać z dobrej...

Dobry wodzirej jest jak snajper!

Dobry wodzirej jest jak snajper!

Wodzireje Double WingsDobry wodzirej jest jak snajper!„Dobry wodzirej jest jak snajper – mierzy w Twoje serce! Dobry wodzirej działa dyskretnie, wyczekuje cierpliwie, mierzy uważnie, a gdy nastaje moment sposobny… nie waha się ani chwili. Strzał jest zawsze...

Tata – Wodzirej

Tata – Wodzirej

Wodzireje Double WingsTata – Wodzirej Dwa miesiące temu po raz drugi zostałem Ojcem. Pojawienie się drugiego dziecka sprawia że Mama z oczywistych względów ma mniej czasu dla tego starszego. A nasza starsza córka jest dwulatkiem coraz bardziej zdecydowanie domagającym...

Czego nie robimy

Czego nie robimy

Wodzireje Double WingsCzego nie robimy1. Nie przeszkadzamy w zabawie. Nie jest naszym celem stawanie na świeczniku. Robimy to na chwilę, by dać zastrzyk dobrej energii uczestnikom zabawy. Jeśli goście bawią się świetnie bez naszej pomocy, to nie będziemy przeszkadzać...

Czego można się po nas spodziewać :)

Czego można się po nas spodziewać 🙂

Wodzireje Double WingsCzego można się po nas spodziewać 🙂 1. Jesteśmy lojalni i dyskretni. Jednym z fundamentów naszej pracy jest lojalność wobec organizatorów imprezy. Doskonale wiemy, że od zaufania jakim nas obdarzacie zależy powodzenie zabawy. Dlatego zawsze...

Wodzirej – zbędny wydatek czy niezbędny element?

Wodzirej – zbędny wydatek czy niezbędny element?

Wodzireje Double WingsWodzirej – zbędny wydatek, czy niezbędny element?To pytanie zaczęło pojawiać się, mam wrażenie, stosunkowo niedawno. Wcześniej mieliśmy dość długi okres, gdy zawód wodzireja był nieco zapomniany, a jeśli miał jakieś skojarzenia, to raczej nie...

Wszystko, co powinieneś widzieć: