Pomysły na niebanalną
imprezę prywatną

Wprowadzenie

Tuż po świętach Bożego Narodzenia zadzwoniła do mnie Pani z Radia Mazowsze. Zapytała, czy zechciałbym powiedzieć parę słów na temat jak w ciekawy sposób można spędzić Sylwestra w domu. Zgodziłem się i poprosiłem o ponowny telefon za dwie godziny.

Przygotowując się do rozmowy (która ostatecznie była po prostu kilkuminutową wypowiedzią na zadany temat) przygotowałem sobie sześciopunktowy konspekt.

Później go rozwinąłem i tak powstał ten krotki tekst.

Być może nie znajdziesz w nim niczego, co będziesz mógł uznać za szczególnie przełomowe, czy odkrywcze. Raczej jest to zebranie i przedstawienie w uporządkowany według określonego klucza sposób rzeczy powszechnie znanych – powszechnie znanych, a więc takich, o których niestety najłatwiej się zapomina. 😉

A zatem miłej, szybkiej i owocnej lektury!

Sylwester Laskowski

1. Kilka spraw zasadniczych

Najważniejsza sprawa: trzeba chcieć

Tak, tak, to być może największy przeciwnik wszelkich naszych autorskich inicjatyw: brak chęci. Po prostu często nam się nie chce nic zrobić. Przyjmujemy rzeczywistość taką jaka jest, bez chęci (czy raczej siły) aby ją kreować.

Ostatecznie poddajemy się najatrakcyjniejszej czy najłatwiej dostępnej alternatywie, jaką ktoś (telewizor?) nam proponuje.

Wiek nie jest tu sprzymierzeńcem. Od pewnego momentu im więcej mamy lat, tym bardziej mamy chęć, by… nie chcieć nic zrobić

Potrzeba lidera

To sugestia do Ciebie. Nie czekaj, aż ktoś coś ci zaproponuje (któż z nas temu nie ulega? ). Podejmij inicjatywę! Ty rzuć pomysł i bądź pierwszym w jego realizacji.

Każdej inicjatywie grozi ugrzęźnięcie w niekończących się dyskusjach nad tym, co by tu zrobić. Dyskusje te zwykle trwają tym dłużej im więcej niezdecydowanych (i pozbawionych chęci) osób w nich uczestniczy.

Silny lider z pomysłem, który pociągnie za sobą innych rozwiązuje ten problem. I warto byś nim był (była). Jeśli nawet pojawi się ktoś bardziej kreatywny czy operatywny, to Twoja inicjatywność będzie tu z pewnością pomocą. A już na pewno ułatwi nadanie imprezie takiego kształtu, który będzie Tobie odpowiadał (a na tym powinno Ci zależeć).

Scenariusz imprezy

Zdaje się, że imprezy „domowe” rzadko mają ustalony scenariusz. A szkoda. Spontaniczność to tylko jedno z „narzędzi wyboru” oparte na zasadzie naszych chwilowych chęci. I jeśli nawet chcemy ją dopuszczać do głosu (bo oczywiście warto), to dobrze jest dostarczyć jej odpowiedniego „materiału”, przygotować odpowiednio dużo alternatyw, spośród których będzie ona wybierać.

Niemniej precyzyjnie przemyślany scenariusz zawsze pozostanie mocną opcją. Jego siła tkwi właśnie w owym przemyśleniu. Wyobraźnia potrzebuje czasu i trzeba go jej dać – właśnie przed imprezą, nie zaś jedynie w jej trakcie.

Tego scenariusza oczywiście nie trzeba się za wszelką cenę z zegarkiem w ręku trzymać. Ale jeśli jest dobry – warto uczynić go mocnym punktem odniesienia dla bieżącego rozwoju spraw.

To tyle w kwestiach ogólnych. A teraz kilka kierunkowych pytań, odpowiedź na które pozwoli opracować różne scenariusze imprezy.

2. Z kim?

Zwykle pewne rodzaje imprez spędzamy w tym samym gronie. Jest w tym wymowny urok. Jeśli tylko nie jest to wyrazem postawy „bo nie ma z kim innym”, to jest ona po prostu wiernością.

Przyjaciół, znajomych często mamy jednak wielu, a tylko z wybranymi spośród nich spędzamy określony czas (np. Sylwestra). Warto więc rozważyć ewentualną zmianę środowiska, spędzenie Sylwestra w gronie innych znajomych, niż to czynimy zwykle.

Jest jeszcze jeden wariant – zaproszenie do grona naszej paczki przyjaciół jednej, czy kilku osób, która zwykle z nami nie przebywa. Sam ten fakt może wnieść do naszej grupy nowość, pewien powiew świeżości, co będzie korzystne dla Wszystkich.

3. Gdzie?

Oczywiście imprezę możemy zrobić w domu – naszym, lub kogoś innego. Można też rozważyć wynajęcie jakiegoś małego lokalu. Można rozważyć organizację imprezy w bliskim sąsiedztwie (i z wykorzystaniem) jakiegoś ciekawego miejsca typu zamek, oberża, skansen, basen, statek, jaskinia, schronisko w górach, wyspa na jeziorze.

Można też rozważyć wyjazd do jakiegoś innego miasta, czy nawet kraju. Warto rozważyć możliwość połączenia imprezy w pomieszczeniu z elementami na świeżym powietrzu. Jeśli tylko pogoda sprzyja – jest to zawsze ciekawy element imprezy.

4. Klimat – temat imprezy?

Zabawy przebierane kojarzą się najczęściej z przedszkolem, czy szkołą podstawową. Wielu z nas może się to więc jawić jako: dziecinada. Trzeba jednak pamiętać, że „dzieci są mistrzami zabawy”. A od mistrzów warto się uczyć 😉

Tak naprawdę to i tak na każdą imprezę jakoś szczególnie się ubieramy. Nie często jednak są to ubiory „tematyczne”, w określonym klimacie. Paradoksalnie takie zawężenie możliwości wyboru (określenie klimatu, tematu imprezy) często staje się najbardziej inspirujące ludzką kreatywność, a ludzie zaczynają się naprawdę ciekawie ubierać.

Poniżej podam kilka pomysłów na określenie owego tematu. Można tu przyjąć jedną z dwóch zasad:

1. Wszyscy ubierają się w określonym (jednym i tym samym) stylu (klimacie)

2. Każda osoba (czy para) ma zadany inny styl (klimat)

Temat może określić muzyka

Różnym rodzajom muzyki odpowiada często charakterystyczny dla niej strój. Zupełnie inaczej ubierają się wykonawcy muzyki:

1. ludowej
2. latynoskiej
3. Szanty
4. rock & roll’owej
5. Disco
6. Heavy metalowej

Ważne jest to, że określając określony klimat imprezy poprzez dany rodzaj muzyki, wcale nie trzeba się wyłącznie przy takiej muzyce bawić. Przy dłuższych imprezach byłoby to męczące i mało kto z nas jest przyzwyczajony do słuchania przez dłuższy czas tylko jednego rodzaju muzyki (no, chyba, że jest to Disco Polo ), zwłaszcza, gdyby miała ona być jakoś mocno charakterystyczna.

Oczywiście warto, by taki blok specjalny właśnie z taką muzyką był i by był wyraźnie zaznaczony i szczególnie ważny.

Temat wyznacza określony film, czy bajka

Piraci z Karaibów? Janosik? Gwiezdne wojny? Szrek?

Podobnie jak w przypadku muzyki, dany film, czy bajka może być zadana wszystkim uczestnikom, lub jedynie określonym osobom (pozostałe mają zadany inny film).

Temat może określić epoka

Tu sprawa jest prosta: ustalamy dla przykładu, że impreza jest w stylu: lat 30-tych XX wieku, czasów rycerskich, epoki człowieka pierwotnego itp.

Temat może wyznaczyć określona kultura

O ile w poprzednim przypadku przenosiliśmy się w czasie, o tyle teraz przenosimy się w przestrzeni – do innych krajów i kultur. Im bardziej egzotyczna kultura – tym może być ciekawiej.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by jednocześnie przenosić się zarówno w czasie i przestrzeni. Dla przykładu dzisiejsze klimaty greckie, japońskie, egipskie czy afrykańskie nie będą tak ciekawe jak te same klimaty z przed kilkuset lat.

Przebieramy się za znane postaci

Mogą to być aktorzy, sportowcy, muzycy, politycy, dziennikarze, redaktorzy telewizyjni, czy autorzy różnorodnych programów.

5. Ciekawe zabawy?

Zabawy mogą być znane z telewizji, jak choćby: milionerzy, Taniec z gwiazdami, Mam talent, Familiada, You can dance itp.

Można bawić się w Kalambury.

Można urządzać wszelkiego rodzaju konkursy typu: Kto najszybciej?, Kto najdłużej?, Kto najdalej?, Kto najwięcej? itp. Zje, wypije, wytrzyma, przytrzyma, rzuci, przeniesie, utrzyma, zbuduje, rozbierze, przebiegnie, przejdzie, przepłynie (jeśli jest gdzie , przeczyta, odgadnie, wskaże, zaproponuje, wymieni, odmieni, zaśpiewa, zacytuje, sięgnie itp.

Można skorzystać z różnego typu gier planszowych typu skrable, memory, ruletka i/lub karcianych (brydż, tysiąc, poker).

Można rozważyć wynajęcie jakiegoś „większego sprzętu” np. stołu do bilarda.

6. Ważne dodatki

Są pewne oczywiste rzeczy, jak fajerwerki na noc Sylwestrową, czy tort na urodziny. Aby jednak samej imprezie dodać nieco rangi, a uczestników zmobilizować do poważnego potraktowania ustalonych dla niej zasad (trzeba pamiętać, że brak chęci to również przeciwnik, z którymi i oni będą musieli się uporać) warto się postarać o pewne dodatkowe atrakcje, czy elementy mobilizujące.

Zdjęcia i nagrania z imprez

Już sam fakt, że poszczególne elementy imprezy będą fotografowane, czy tym bardziej nagrywane na video sprawia, że uczestnicy bardziej się mobilizują.

Warto zapowiedzieć wręcz stworzenie swoistego archiwum z imprezy, kroniki, albumu pamiątkowego. Można rozważyć opublikowanie tego archiwum w Internecie (własny blog, strona na facebook’u). Jest to szczególnie cenne, jeśli impreza ma charakter powtarzalny np. czyjeś urodziny, czy zabawa Sylwestrowa.

Można wręcz stworzyć stronę internetową typu: „Nasze zabawy sylwestrowe” i rok rocznie publikować wybrane fragmenty z kolejnych imprez.

Jeśli imprezy będą miały charakter tematyczny, archiwa z poprzednich lat będą wówczas ciekawą inspiracją i motywacją dla uczestników kolejnych. Będę też po prostu dobrym powodem do miłych wspomnień.

Ciekawe i atrakcyjne nagrody

Zdaje się, że często ten element traktowany jest po „macoszemu”, albo po najprostszej (czytaj: najtańszej) linii. A szkoda! Atrakcyjna, wartościowa nagroda jest naprawdę silną motywacją, a zmaganiom, rywalizacji nadaje rzeczywisty charakter.

Nie wielki wysiłek finansowy średniej wielkości grupy może sprawić, że uda się zafundować ciekawą nagrodę i inspirującą nagrodę.

No ta bene, nagroda nie zawsze musi być bardzo droga. Bilet do kina dla dwóch osób na ciekawy film nie jest dużym wydatkiem dla grupy 10 osób. A radykalnie może zmienić podejście uczestników nawet najbanalniejszej zabawy.

I tego sobie trzeba życzyć 🙂

Sylwester Laskowski
Wodzirej Double Wings

Zobacz więcej

Scenariusz oczepin, który może Cię zainspirować

Scenariusz oczepin, który może Cię zainspirować

Wodzireje Double Wings Scenariusz oczepin, który może Cię zainspirować Oczepiny mają pewną swoją logikę i tworzą pewną całość. Nie bez znaczenia jest kolejność poszczególnych ich elementów. Możesz stworzyć z tego pewną historię, która ma sens, w której coś wynika z...

Pomysłowe imprezy tematyczne

Pomysłowe imprezy tematyczne

Wodzireje Double Wings Pomysłowe imprezy tematyczne Niniejsza artykuł stanowi zarówno inspirację jak też konkretną propozycję. Inspiracja zawiera się w zaprezentowaniu pewnej metody planowania imprez tematycznych, a ściślej mówiąc obmyślania tematu przewodniego (lub...

Przykładowy scenariusz wesela

Przykładowy scenariusz wesela

Wodzireje Double Wings Przykładowy scenariusz wesela Brian Tracy, którego lubię słuchać powiada, że lepszy słaby plan, niż żaden. Plan bowiem, to nic innego, jak zapis operacyjnych działań, które zamierzasz podjąć na rzecz realizacji celu, który sobie wyznaczasz. Plan...

Na ile szczegółowo opracowywać scenariusz wesela?

Na ile szczegółowo opracowywać scenariusz wesela?

Wodzireje Double Wings Na ile szczegółowo opracowywać scenariusz wesela? Niektórzy ludzie lubią planować. Niektórzy lubią spontaniczne działania. Osobiście lubię i jedno i drugie – zwłaszcza w kontekście prowadzenia wesel. Ponieważ nie wiem, co bardziej lubisz i ku...

Dobry scenariusz wesela to połowa sukcesu

Dobry scenariusz wesela to połowa sukcesu

Wodzireje Double WingsDobry scenariusz wesela to połowa sukcesuDobry scenariusz wesela to połowa sukcesu. Druga połowa zależy od sposobu, w jaki będzie on wdrażany. Masz prawo i wręcz powinieneś być twórcą, współtwórcą, ewentualnie ostatecznym decydentem...

Scenariusze imprez

Scenariusze imprez

Wodzireje Double WingsScenariusze imprezZaplanowane jest zwykle lepsze niż improwizowane. Trzeba jednak wiedzieć, co planować warto, a co postawić swobodnemu biegowi rzeczy. Dobry scenariusz musi być ciekawy. Musi jednak być również logistycznie sensowny i możliwy do...

Scenariusz wesela

Scenariusz wesela

Wodzireje Double WingsScenariusz weselaJednym z moich ulubionych amerykańskich reżyserów jest Quentin Tarantino. Pisze świetne scenariusze, ponieważ film od dziecka były jego pasją. Sam przyznaje, że często inspirują go sceny ze starych filmów, zwłaszcza te dobrze...

Czasem warto odpuścić

Czasem warto odpuścić

Wodzireje Double WingsCzasem warto odpuścićJednym z najistotniejszych elementów udanej imprezy jest dobry scenariusz. Przemyślany, szczegółowy plan odzwierciedlający nasz pomysł, wizję celu i sposobu w jaki chcemy go osiągnąć. Wiedzieliśmy o tym przygotowując się do...

O imprezach prywatnych c.d. – imprezy tematyczne

O imprezach prywatnych c.d. – imprezy tematyczne

Wodzireje Double WingsO imprezach prywatnych c.d. Imprezy tematyczneW poprzednim wpisie wspominałem o imprezach prywatnych, zachęcając do włożenia odrobiny wysiłku w ich planowanie. Punktem zaczepienia, od którego warto rozpocząć planowanie jest temat imprezy. Chodzi...

O imprezach prywatnych

O imprezach prywatnych

Wodzireje Double WingsO imprezach prywatnychNasza najstarsza córka miała niedawno imieniny. Bardzo chciała z tej okazji wyprawić przyjęcie dla kolegów i koleżanek z przedszkola. Cała rodzina przygotowuje się więc do najazdu grupy małych hałaśliwych sympatycznych...

Szanowni Państwo – czas na zmiany!

Szanowni Państwo – czas na zmiany!

Szanowni Państwo czas na zmiany!Spokojnie, to nie ma nic wspólnego z odbywającymi się dziś wyborami. Tak się po prostu złożyło, że dziś zaczyna się okres, który na życiowe zmiany nadaje się jak żaden inny. Jeśli jest coś co Ci w Tobie przeszkadza, blokuje, denerwuje...

Wszystko, co powinieneś widzieć: